December 2015 Submission Hunt Results Please send errors/corrections to info@submissionhunt.com

 

TEAM POINTS

Pedro Sauer 3370
Spartan MMA 1890
Next Edge Academy/ Comprido BJJ 1460
Ironworks Training Center 770
Black Arrow Martial Arts 750
The Cellar/Checkmat 700
American Top Team Savage 650
Warrior’s Cove 560
GF Team 500
Lifetime Fitness, Lakeville 460
United Fighter/ Wamma 350
Cedar Valley BJJ 350
The Performance Compound 320
The Grind 300
Gorilla Combat 290
Bonsai/Tipping Point 290
McCunes Martial Arts 270
Red Shaefer MMA 260
World Jiu Jitsu Academy 260
Unified Martial Arts 260
Next Level Combat /10th Planet 200
Lamphere Grappling 190
Eclectic Martial Arts 190
Brandon Lake Mills 190
Leading Edge MMA 180
Imperial Training Center 180
Keweenaw Jiu Jitsu/K.E.M 170
Alliance Jiu-Jitsu MN 160
Mario Roberto Jiu Jitsu Academy 120
Valley City BJJ 120
Excel Martial Arts 120
Legacy AMA 120
Rapids 100
Carlson Gracie 100
Academy of Combat Arts 100
Shoshin Ryu 100
Tracks BJJ 100
MSMA 90
Minnesota Top Team 90
Treseler 90
No Coast BJJ 90
———————————————————————————————

 

Kids’ Novice Gi (49.9 lbs. & Under)

1.Andrew Durdall (Spartan MMA)

2. Lyle Taylor (Spartan MMA)

Kids’ Novice Gi (50-59.9 lbs.)

1. Kole Helm (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

2 Gavin Flavin (Spartan MMA)

3. Kira Gordon (Black Arrow Martial Arts)

3. Gabriel Quinones (Mario Roberto Jiu Jitsu Academy)

Kids’ Novice Gi (70-79.9 lbs.)

1. Charlie Richards (McCunes Martial Arts)

2. Zane Taylor (Spartan MMA)

3. Aiden Migneault (Academy Elk River/Pedro Sauer)

Kids’ Beginner Gi (49.9 lbs. & Under)

1. Benjamin Rasmussen (M-Theory/Pedro Sauer)

2. Max Kelley (Spartan MMA)

3. Jamie Tossey (Spartan MMA)

3. Sebastian Dachel (Spartan MMA)

Kids Beginner Gi (60-69.9 lbs.)

1. Deidryk Hoge (Black Arrow Martial Arts)

2. Yirga Reminick (M-Theory/Pedro Sauer)

3. Nolan Peterson (The Grind)

3. Dylan Peters (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

Kids’ Beginner Gi (80-89.9 lbs.)

1. Steven Hanson (World Jiu-Jitsu Academy)

2. Naya Lucarevic (M-Theory/Pedro Sauer)

Kids’ Beginner Gi (115-129.9 lbs.)

1. Gage Siewert (Ultimate Martial Arts)

2. Briana Lighon (Eclectic Martial Arts)

Kids Advanced Gi (50-59.9 lbs.)

1. Thomas Niggeler (Black Arrow Martial Arts)

2. Declan Ahearn (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

3. Erik Dyrseth (Mario Roberto Jiu Jitsu Academy)

3. Rocco Gallanardo (Spartan MMA)

Kids Advanced Gi (70-79.9 lbs.)

1. Neven Peterson (The Grind)

2. Cittadino Tuttle (Spartan MMA)

3. Colin Parker (Eclectic Martial Arts)

3. Connor Kelley (Spartan MMA)

Kids Advanced Gi (80-89.9 lbs.)

1. Wyatt Ward (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

2. Jayden Sorour (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

Kids Advanced Gi (100-114.9 lbs.)

1. Antony Tuttle (Spartan MMA)

2. Jack Wikinson (MSMA)

———————————————————————————————

Teens’ Girls’ Gi (135 lbs. & Over)

1. Emma Hood (Next Level Combat)

2. Ashley Hanson (World Jiu-Jitsu Academy)

Teens’ Novice Gi (130-139.9 lbs.)

1. Eric Austin (Bonsai/Tipping Point)

2. Tristan Khotsombath (Tracks BJJ)

Teens’ Advanced Gi (100-109.9 lbs.)

1. Brandson Flavin (Spartan MMA)

2. Eli Bauer (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

Teens’ Advanced Gi (130-139.9 lbs.)

1. Dante Reminick (M-Theory/Pedro Sauer)

2.  Jacob Hoppe (Minnesota Top Team)

Teens’ Advanced Gi (150-159.9 lbs.)

1. Wesley Walters (Keweenaw Jiu Jitsu/K.E.M

2. Jonathan Arellano (The Academy/ Pedro Sauer)

———————————————————————————————

Women’s White Belt (119.9 lbs & under)

1. Angela Morabito (American Top Team Savage)

2. Charity LaBuy (Unified Martial Arts)

3. Courtney LaBuy (Unified Martial Arts)

3. Kaitlyn Connor (Performance Compound)

Women’s White Belt (120-134.9 lbs.)

1. Kaitlin Youwer (The Cellar Gym/Checkmat)

2. Michelle Donovan (The Cellar Gym/Checkmat)

3. Jessica McDaniel (M-Theory/Pedro Sauer)

3. Samantha Sivilay (Legacy AMA)

Women’s White Belt (135-159.9 lbs.)

1. Akeela Al-Hameed (Spartan MMA)

2. Evie Enderle (The Cellar Gym/Checkmat)

3. Raina Kirchner (M-Theory/Pedro Sauer)

3. Kylee Martin (Next Edge)

Women’s White Belt (Open Weight)

1. Akeela Al-Hameed (Spartan MMA)

2. Michelle Donovan (The Cellar Gym/Checkmat)

3. Sheri Abbott (Next Edge)

3. Saleena Ziadeh (Bonsai/Tipping Point)

Women’s Blue Belt (120-134.9 lbs.)

1. Kaitlin Youwer (The Cellar Gym/Checkmat)

2. Katie Scharmer (American Top Team Savage)

3. Jessica McDaniel (M-Theory/Pedro Sauer)

3. Michelle Donovan (The Cellar Gym/Checkmat)

———————————————————————————————

Men’s White Belt (130-139.9 lbs.)

1. Maxamed Hussin (M-Theory/Pedro Sauer)

2. Shuyeng Vang (The Cellar Gym/Checkmat)

3. Mitchell Bulmer (Leading Edge MMA)

3. Chris Nguyen (Spartan MMA)

Men’s White Belt (140-149.9 lbs.) >

1. Ryan Stock (Imperial Training Center)

2. Shae Feltz (Black Arrow Martial Arts)

3. Jeffrey Tuura (Shoshin Ryu)

3. Colton Falkman (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

Men’s White Belt (150-159.9 lbs.)

1. Matt Halverson (The Academy/Pedro Sauer)

2. J Feustel (Unified Martial Arts)

3. Chase Rueger (Spartan MMA)

3. Christopher Durant (Spartan MMA)

Men’s White Belt (160-169.9 lbs.)

1. Samuel Gaier (Unified Martial Arts)

2. Gregory Zacharia (Macalester Mixed Martial Arts)

3. Bj McElrath (Warrior’s Cove)

3. Aaron Moritz (Academy of Combat Arts)

Men’s White Belt (180-189.9 lbs.)

1. Jared Maki (Leading Edge MMA)

2. Kurtis Harcey (Imperial Training Center)

3. Mikhail Lemishenko (Spartan MMA)

3. John Kremer (Ironworks Training Center)

Men’s White Belt (225 lbs. & Over)

1. Micah Pharris (M-Theory/Pedro Sauer)

2. Erik Nitchie (The Performance Compound)

3. Dylan Cropper (The Academy/Pedro Sauer)

3. Travis Henn (Ironworks Training Center)

Men’s White Belt (Open Weight)

1. Erik Nitchie (The Performance Compound)

2. Travis Henn (Ironworks Training Center)

3. Jared Maki (Leading Edge MMA)

3. Dylan Cropper (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s Blue Belt (130-139.9 lbs.)

1. Robiel Tesfaldet (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

2. Bj Vang (The Academy/Pedro Sauer.

Men’s Blue Belt (140-149.9 lbs.)

1. Rohan Patel (Comprido BJ)

2. Robiel Tesfaldet (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

3. Ron Shen (American Top Team Savage)

3. Alexander McLeod (Warrior’s Cove)

Men’s Blue Belt (150-159.9 lbs.)

1. Andre Tieva (The Academy/Pedro Sauer)

2. Don Poulson (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

3. Pete Donlin (The Cellar Gym/Checkmat)

Men’s Blue Belt (160-169.9 lbs.)

1. Stephan Lal (Tracks BJJ)

2. Tyler Vierow (Excel Martial Arts)

Men’s Blue Belt (180-189.9 lbs.)

1. Kevin Skadsheim (The Cellar Gym/Checkmat)

2. Jackson McVey (Warrior’s Cove)

3. Jim Huber (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

3. Roman Ermolov (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s Blue Belt (200-224.9 lbs.)

1. Alex Peterson (Carlson Gracie)

2. Chad Hartmann (Spartan MMA)

3. Josh Erdmann (Black Arrow Martial Arts)

Men’s Blue Belt (225 lbs. & Above)

1. Matthew Weiss (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

2. Thomas Petersen (Spartan MMA)

Men’s Blue Belt (Open Weight)

1. Matthew Weiss (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

2. Josh Erdmann (Black Arrow Martial Arts)

3. Jackson McVey (Warrior’s Cove)

3. Don Poulson (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

Men’s Purple Belt (180-189.9 lbs.)

1. Aidan Muller (Black Arrow Martial Arts)

2. Andrew Dostal (Cedar Valley BJJ)

3. Josh Holtz (Performance Compound)

3. Adam Hill (Spartan MMA)

Men’s Brown Belt (174.9-199.9 lbs.)

1. Dante Leon (GF Team)

2. Benjamin Neumann (Warrior’s Cove)

Men’s Brown Belt (200 lbs. & Above)

1. Austen Heidlage (Ironworks Training Center)

2. Josh Moody (Red Schaefer MMA)

Men’s Black/Brown/Purple Gi (Open Weight)

1. Dante Leon (GF Team)

2. Aidan Muller (Black Arrow Martial Arts)

3. Austen Heidlage (Ironworks Training Center)

3. Joao Alfre Tavares (GF Team)

———————————————————————————————

Masters’ White Belt (140-149.9 lbs.)

1. Blake Barry (M-Theory/Pedro Sauer)

2. Brian Bernier (Lake Jiu Jitsu)

Masters’ White Belt (160-169.9 lbs.)

1. Damon Leahy (The Cellar Gym/Checkmat)

2. Alexander America (Gorilla Combat)

Masters’ White Belt (170-179.9 lbs.)

1. Shane Gordon (Black Arrow Martial Arts)

2. Aaron Benesh (Shoshin Ryu)

3. Octavio Lucia (Gorilla Combat)

3. Adam Austin (Bonsai/Tipping Point)

Masters’ White Belt (180-189.9 lbs.)

1. Craig Walli (Black Arrow Martial Arts)

2. Matthew Peters (Legacy AMA)

3. Josh Lantz (Gorilla Combat)

3. Tim Farrand (MN Kali Group)

Masters’ White Belt (190-199.9 lbs.)

1. Mike Melcher (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

2. Marat Valegh (Gorilla Combat)

3. Steve Verlennich

Masters’ White Belt (225 lbs. & Above)

1. Chad Daman (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

2. Ken Koense (M-Theory/Pedro Sauer)

Masters’ White Belt (Open Weight)

1. Craig Walli (Black Arrow Martial Arts)

2. Chad Daman (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

3. Aaron Benesh (Shoshin Ryu)

3. Brian Bernier (Lakes Jiu Jitsu)

Masters’ Blue Belt (160-169.9 lbs.)

1. William Henninger (Cedar Valley BJJ)

2. Jesse Poolaw (The Academy/Pedro Sauer)

3. Adrian Chiu (The Academy/Pedro Sauer)

Masters’ Blue Belt (170-179.9 lbs.)

1. Jack Smail (Legacy AMA)

2. Philip Kor

Masters’ Blue Belt (180-189.9 lbs.)

1. Rob Falk (Spartan MMA)

2. Kip Sneen (The Academy?Pedro Sauer)

Masters’ Blue Belt (Open Weight)

1. Rob Falk (Spartan MMA)

2. Philip Kor

3. Jesse Poolaw (The Academy/ Pedro Sauer)

3. Kip Sneen (The Academy/Pedro Sauer)

Masters’ Purple Belt (155-174.9 lbs.)

1. John King (American Top Team Savage)

2. John Melina (Alliance Jiu-Jitsu MN)

3. Cody Puls (United Fighter/ Wamma)

Masters’ Purple Belt (200 lbs. & Above)

1. David Skora (M-Theory/Pedro Sauer)

2. Stan Riser (World Jiu-Jitsu Academy)

Directors’ Blue Belt (155-174.9 lbs.)

1. Ali Zachary (Wand Fight Team)

2. Justin Winters (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

Directors’ Purple Belt (175-199.9 lbs.)

1. Jon Froh (Ironworks Training Center)

2. Jim Jacenko (M-Theory/Pedro Sauer)

3. Scott Masterton (The Cellar Gym/Checkmat)

———————————————————————————————

Kids Novice No-Gi (50-59.9 lbs.)

1. Kole Helm (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

2. Renner Haven (The Performance Compound)

3. Gavin Flavin (Spartan MMA)

Kids’ Novice No-Gi (70-79.9 lbs.)

1. Aiden Migneault (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

2. Charlie Richards (McCunes Martial Arts/Machado)

Kids’ Beginner No-Gi (50-59.9 lbs.)

1. Benjamin Rasmussen (M-Theory/Pedro Sauer)

2. Lydia Klosterman (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

3. Gabriel Quinones (Mario Roberto Jiu Jitsu Academy)

3. Rocco Lallanardo (Spartan MMA)

Kids’ Beginner No-Gi (60-69.9 lbs.)

1. Yirga Reminick (M-Theory/Pedro Sauer)

2. Dylan Peters (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

3. Nolon Peterson (The Grind)

3 Conner Fisher (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

Kids’ Beginner No-Gi (130-179.9 lbs.)

1. Emma Hood (Next Level Combat)

2. Anabelle Klosterman (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

Kids’ Advanced No-Gi (50-59.9 lbs.)

1. Declan Ahearn (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)*

Kids’ Advanced No-Gi (70-79.9 lbs.)

1. Neven Peterson (The Grind)

2. Cittadino Tuttle (Spartan MMA)

3. Colin Parker (Eclectic Martial Arts)

Kids’ Advanced No-Gi (80-89.9 lbs.)

1. Wyatt Ward (The Academy)

2. Jayden Sorour (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

Kids’ Advanced No-Gi (100-114.9 lbs.)

1. Antony Tuttle (Spartan MMA)

2. Anabelle Klosterman (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

———————————————————————————————

Teens’ Novice No-Gi (140-149.9 lbs.)

1. Eric Austin (Bonsai/Tipping Point)

2. Tesfay Habtemariam

Teens’ Beginner No-Gi (100-109.9 lbs.)

1. Mariel Klasterman (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

2. Eli Bauer (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

Teens’ Beginner No-Gi (150-159.9 lbs.)

1. Wesley Walters (Keweenaw Jiu Jitsu/ K.E.M

2. Jonathan Arellano (The Academy/ Pedro Sauer)

———————————————————————————————

Women’s Novice No-Gi (119.9 lbs. & Under)

1. Courtney LaBuy (Unified Martial Arts)

2. Angela Morabito (American Top Team Savage)

3. Kaitlyn Conner (Performance Compound)

3. Charity LaBuy (Unified Martial Arts)

Women’s Novice No-Gi (120-134.9 lbs.)

1. Kaitlin Youwer (The Cellar Gym/Checkmat)

2. Nicole Haley (Next Level Combat/ 10th Planet Jiu Jitsu)

3. Jocelyn Doan (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

3. Kathryn Anderson (The Cellar Gym/Checkmat)

Women’s Beginner No-Gi (Open Weight)

1. Tammy Van Horn (Lifetime Fitness, Lakeville)

2. Nicole Haley (Next Level Combat/10th Planet Jiu Jitsu)

3. Kaitlin Youwer (The Cellar Gym/Checkmat)

3. Jocelyn Doan (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

Women’s Beginner No-Gi (135-159 lbs.)

1. Akeela Al-Hameed (Spartan MMA)

2. Saleena Ziadeh (Bonsai/Tipping Point)

3. Kylee Martin (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

Women’s Beginner No-Gi (160 lbs. & Above)

1. Tammy Van Horn (Lifetime Fitness, Lakeville)

2. Sheri Abbott (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

Womens’ Beginner No-Gi (Open Weight)

1. Akeela Al-Hameed (Spartan MMA)

2. Saleena Ziadeh (Bonsai/Tipping Point)

3. Sheri Abbot (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

Women’s Intermediate No-Gi (135-159.9 lbs.)

1. Brittney Franz (United Fighter/Wamma)

2. Katie Scharmer (American Top Team Savage)

Women’s Intermediate No-Gi (Open Weight)

1. Brittney Franz (United Fighter/Wamma)

2. Katie Scharmer (American Top Team Savage)

———————————————————————————————

Mens’ Novice No-Gi (130-139.9 lbs.)

1. Shuyeng Vang (The Cellar Gym/Checkmat)

2. Craig Myers (M-Theory/Pedro Sauer)

3. Abel Bubuli (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

3. Mitchell Bulmer (Leading Edge MMA)

Mens’ Novice No-Gi (140-149.9 lbs.)

1. Blake Barry (M-Theory/Pedro Sauer)

2. Shane Kafka (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s Novice No-Gi (Open Weight)

1. Travis Blackwell (Warrior’s Cove)

2. Octavio Lucia (Gorilla Combat)

3. Mitchell Bulmer (Leading Edge MMA)

3. Blake Barry (M-Theory/Pedro Sauer)

Mens’ Beginner No-Gi (130-139.9 lbs.)

1. Jovon Myles

2. Clayton Ulberg (Ironworks Training Center)

Men’s Beginner No-Gi (140-149.9 lbs.)

1. Andrew McGough (Valley City BJJ)

2. Andrew Pudwill (American Top Team Savage)

3. Jeffrey Tuura (Shoshin Ryu)

3. Kyle Storley (The Academy/ Pedro Sauer)

Men’s Beginner No-Gi (150-159.9 lbs.)

1. Chad Hildebrandt (The Academy/ Pedro Sauer)

2. Jonathan Diaz (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

3. Dan Klosterman (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

3. J Feustel (Unified Martial Arts).

Mens’ Beginner No-Gi (160-169.9 lbs.)

1. Jeffrey Diaz (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

2. Max Bradley (Cambridge MMA)

3. Samuel Gaier (Unified Martial Arts)

3. Michael Loken (Academy of Combat Arts)

Men’s Beginner No-Gi (170-179.9 lbs.)

1. Jared Finer (Brandon Lake Mills)

2. John Kremer

Men’s Beginner No-Gi (180-189.9 lbs.)

1. Connor Adrian
2. Zach Hanson (Anchorage BJJ)

3. Jared Maki (Leading Edge MMA)

3. Brent Ripka (Gorilla Combat)

Men’s Beginner No-Gi (190-199.9 lbs.)

1. Schoen Kichler (M-Theory/Pedro Sauer)

2. Tyler Olson (Valley City BJJ)

Men’s Beginner No-Gi (200-224.9 lbs.)

1. David Goebel (Lifetime Fitness, Lakeville)

2. Jason Goebel (Lifetime Fitness, Lakeville)

3. Alex Peterson (Carlson Gracie)

Men’s Beginner No-Gi (225 lbs. & Above)

1. Erik Nitchie (The Performance Compound)

2. Josh Trautman (Academy of Combat Arts)

3. Roberto Ledesma (Independent)

Men’s Beginner No-Gi (Open Weight)

1. David Goebel (Lifetime Fitness, Lakeville)

2. Andrew Pudwill (American Top Team Savage)

3. Schoen Kichler (M-Theory/Pedro Sauer)

3. Chase Rueger (Spartan MMA)

Men’s Intermediate No-Gi (140-149.9 lbs.)

1. Marcus Badder (M-Theory/Pedro Sauer)

2. Rohan Patel (Comprido BJJ)

3. Ryan Stock (Imperial Training Center)

3. Alexander McLeod (Warrior’s Cover)

Men’s Intermediate No-Gi (150-159.9 lbs.)

1. Josh Treseler (Treseler)

2. Andre Tieva (The Academy/ Pedro Sauer)

3. Don Poulson (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

3. Pete Donlin (The Cellar Gym/Checkmat)

Men’s Intermediate No-Gi (160-169.9 lbs.)

1. William Henninger (Cedar Valley BJJ)

2. Tyler Vierow (Excel Martial Arts)

3. Killean Carter (Rapids)

3. Chris Leitz (Imperial Training Center)

Men’s Intermediate No-Gi (180-189.9 lbs.)

1. Roman Ermalov (The Academy/ Pedro Sauer)

2. Jackson McVey (Warrior’s Cove)

3. Tim Hiley (Red Shaefer MMA)

3. Cody Abel (Rapids)

Mens’ Intermediate No-Gi (225 lbs. & Above)

1. Travis Henn (Ironworks Training Center)

2. Matthew Weiss (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

Men’s Intermediate No-Gi (Open Weight)

1. Marcus Beddor (M-Theory/Pedro Sauer)

2. Roman Ermalov (The Academy/Pedro Sauer)

3. Matthew Weiss (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

3. Bobby Lee (The Performance Compound)

Men’s Expert No-Gi (170-179.9 lbs.)

1. Andrew Dostal (Cedar Valley BJJ)

2. Jordan Peitzman (No Coast BJJ)

3. Dante Leon (GF Team)

Mens Expert No-Gi (180-189.9 lbs.)

1. Benjamin Neumann (Warrior’s Cover)

2. Adam Hill (Spartan MMA)

Mens Expert No-Gi (200-224.9 lbs.)

1. Austen Heidlage (Ironworks Training Center)

2. Stan Riser (World Jiu-Jitsu Academy)

Mens Expert No-Gi (225 lbs. & Above)

1. Josh Moody (Red Schaefer MMA)

2. Thomas Peterson (Spartan MMA)

Men’s Expert No-Gi (Open Weight)

1. Dante Leon (GF Team)

2. Thomas Petersen (Spartan MMA)

3. Daniel Goodson (Warrior’s Cove)

3. Benjamin Neumann (Warrior’s Cove)

———————————————————————————————

Masters Novice No-Gi (160-169.9 lbs.)

1. Todd Kreutzer (Lifetime Fitness, Lakeville)

2. Damon Leahy (The Cellar Gym/Checkmat)

Masters Novice No-Gi (170-179.9 lbs.)

1. Adam Austin (Bonsai/Tipping Point)

2. Octavio Lucia (Gorilla Combat)

Masters Novice No-Gi (180-189.9 lbs.)

1. Craig Walli (Black Arrow Martial Arts)

2. Matt Fuchs (Lifetime Fitness, Lakeville)

3. Tim Farrand (MN Kali Group)

3. Josh Lantz (Gorilla Combat)

Masters Novice No-Gi (190-199.9 lbs.)

1. Mike Melcher (Next Edge Academy/Comprido BJJ)

2. Marat Valegh (Gorilla Combat)

Masters Novice No-Gi (Open Weight)

1. Craig Walli (Black Arrow Martial Arts)

2. Matt Fuchs (Lifetime Fitness, Lakeville)

3. Todd Kreutzer (Lifetime Fitness, Lakeville)

3. Tim Farrand (MN Kali Group)

Masters’ Beginner No-Gi (150-159.9 lbs.)

1. Jeremiah Lamphere (Lamphere Grappling)

2. Brandon Flugum (Brandon Lake Mills)

3. Christopher Durant (Spartan MMA)

Masters Beginner No-Gi (160-169.9 lbs.)

1. Paul Lamphere (Lamphere Grappling)

2. Alexander America (Gorilla Combat)

Masters’ Beginner No-Gi (Open Weight)

1. Brandon Flugum (Brandon Lake Mills)

2. Jeremiah Lamphere (Lamphere Grappling)

Masters’ Intermediate No-Gi (170-179.9 lbs.)

1. Philip Kor

2. Justin Winters (The Academy Elk River/ Pedro Sauer)

Masters’ Expert No-Gi (155-174.9 lbs.)

1. Cody Puls (United Fighter/ Wamma)

2. John Melina (Alliance Jiu-Jitsu MN)

3. John King (American Top Team Savage)

Masters’ Expert No-Gi (174.9-199.9 lbs.)

1. David Vinje (McCunes Martial Arts/Machado)

2. Jon Froh (Ironworks Training Center)

Masters Expert No-Gi (Open Weight)

1. David Skora (M-Theory/Pedro Sauer)

2. John King (American Top Team Savage)

3. David Vinje (McCunes Martial Arts/Machado

3. Jon Froh (Ironworks Training Center)

———————————————————————————————