1. Team Academy / Pedro Sauer 2740
2. McCune’s Martial Arts / Rigan Michado 1780
3. Warrior’s Cove/ Vaghi 1010
4. Ironworks Training Center 990
5. Gracie Barra 880
6. Next Level Combat/10th Planet 860
7. MN School of Martial Arts/MN Militia 740
8. Twins Ports MMA 500
9. Lifetime 480
10. Wolfpack BJJ 450
11. Getsum 320
12. Petushin Martial Arts 280
13. Alliance MN 270
14. Mario Roberto 260
15. Cellar Kickboxing 250
16. Fargo BJJ 240
17. World Tae Kwon Do 230
18. Combat Jiu Jitsu 220
18. Metro Jiu Jitsu 220
19. Ouch 200
20. Warrior’s Alliance 170
21. Focus MMA 160
22. Cole’s Martial Arts 140
22. World Jiu Jitsu 140
23. 10k MMA 130
24. Discipline 120
25. Next Edge/Brasa 110
26. Team Harbor 100
27. AMA 90
27. Crystal Fight Club 90
28  Guerrilla Jiu Jitsu 80
28. Inner Strength School 80
29. MN Top Team 50
30. Northway MMA 40
31. Cedar Vault Jiu Jitsu 30
31. Team Kay-Oh 30
31. UREFT 30
32. Build Your Game 20
32. North Branch MMA 20

 

Men’s OPEN WEIGHT Purple Belt
1. Nick Thompson (Iron Works Training Center)
2. Casey Hellenberg (Getsum)
3. Adam Frankow (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s 174.9-199.9lbs  Purple Belt
1. Bret Stevens (Gracie Barra)
2. Brent Johnson (AMA)

Men’s 155-174.9lbs Purple Belt

1. Adam Frankow (The Academy/Pedro Sauer)
2. Roland Larson (McCune’s Martial Arts)

Men’s 140-149.9lbs Purple Belt

1. Kelly Johnson (The Academy/Pedro Sauer)
2. Justin Kahmann (The Academy/Pedro Sauer)
3. Jamal Galehdari (MN School of Martial arts/MN Militia)

Men’s Open Blue Belt

1. Nate Schut (Alliance MN)
2. Anthony Martin (Getsum)
3. Pete Gaffney (Warrior’s Cove/ Vaghi)
4. Ryan Pottebaum (Spartan Martial Arts/Pedro Sauer)

Men’s 225lbs & Above Blue Belt

1. David Skora (Warrior’s Cove)
2. Cody Smith (Fargo BJJ)

Men’s 200-224.9lbs Blue Belt

1. Grant Mcneilus (Mario Roberto Jiu Jitsu)
2. Austen Heidlage (Iron Works Training Center)

Men’s 180-189.9lbs Blue Belt

1. Zac Blenger (Gracie Barra)
2. Tom Trutnau (McCune’s Martial Arts)
3. Pete Gaffney (Warrior’s Cove/ Vaghi)

Men’s 170-179.9lbs Blue Belt

1. Cody Lincoln (Academy of Combat Arts/Pedro Sauer)
2. Jacob Sajevic
3. Jason Cheng (Alliance MN)

Men’s 160-169.9 Blue Belt

1. Jacob Bunker (Coles Martial Arts)
2. Mike Gillies (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s 150-159.9 Blue Belt

1. Lucas Wertman (Fargo BJJ)
2. Hayden Buckner (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s 140-149.9 Blue Belt

1. Ryan Pottebaum (Spartan Martial Arts/Pedro Sauer))
2. Karter Holthusen (Petushin Martal Arts)

Men’s 130-130.9lbs Blue Belt

1. Chris Dachel (Spartan Martial Arts/Pedro Sauer))
2. Jack Shraffler (MCFM/Rigan Machado)

Men’s Open White Belt

1. Dustin Hjelle (Inner Strength School)
2. Eric St. Martin (Guerilla Jiu Jitsu)
3. Tunde Oyewo (Spartan Martial Arts/Pedro Sauer)
3. Matt Mauseth (Iron Works Training Center)

Men’s 225lbs & Above White Belt

1. Eric St. Martin (Guerilla Jiu Jitsu)
2. Tunde Oyewo (Spartan Martial Arts/Pedro Sauer)
3. Justin Kimball (World Jiu Jitsu)

Men’s 190-190.9 White Belt

1. Lucas Luloff (MN School of Martial arts/MN Militia)
2. Dustin Hjelle (Inner Strength School)

Men’s 180-189.9 White Belt

1. James King (McCune’s Martial Arts)
2. Lee Kowalski (Academy of Combat Arts/Pedro Sauer)
3. Josh Fick (MCFM/Rigan Machado)
3. Cory Alford (Cellar Kickboxing)

Men’s 170-179.9lbs White Belt

1. Brett Sharpiro (Gracie Barra)
2. Jake Schumacher (Fargo BJJ)
3. Billy Meyer (Mario Roberto Jiu Jitsu)
3. Michael Nelson (Next Edge/Brasa)

Men’s 160-169.9 White Belt

1. Andrew Dostal (Team Halsor)
2. Vern Kalkbrenner (Cedar Vallt Jiu Jitsu)
3. Robert Calvin (Next Level Combat/10th Planet)
3. Daniel Levoir (Warrior’s Cove/Vaghi)

Men’s 150-159.9 White Belt

1. MarcRenville (McCune’s Martial Arts)
2. Chris Martin (Cellar Kickboxing)
3. Jahan Galehdari (MN School of Martial Arts)
3. Tony Huerta (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s 140-149.9 White Belt

1. Mahmoud Salaymeh (Wolfpack BJJ)
2. Jesse Rogge (Twin Ports MMA)
3. John Forseth (MCFM/Rigan Machado)
3. Rick Schneider (Petushin Martial Arts)

Men’s 130-139.9 White Belt

1. Reid Weiland (World TKD)
2. John Wang (Cellar Kickboxing)
3. Long Lim (Alliance MN)
3. Gabriel Peterson (Minnesota Kali Group)

Men’s  129.9 & Under White Belt

1. Anthony Le (Gracie Barra)
2. Jim McDermott (Iron Works Training Center)

Men’s Open Expert No-Gi

1. Nick Thompson (Iron Works Training Center)
2. Casey Hellenberg (Getsum)
3. Seth Guimont (The Academy/Pedro Sauer)
3. Brian Hefty (McCune’s Martial Arts)

Men’s 170-179.9 Expert No-Gi

1. Adam Frankow (The Academy/Pedro Sauer)
2. Lance Anderson (Lifetime Fitness)
3. Roland Larson (McCune’s Martial Arts)

Men’s 140-149.9lbs Expert No-Gi

1. Jamal Galehdari (MN School of Martial arts/MN Militia)
2. Frederico Gonzalez (Gracie Barra)
3. Matt Granlund (McCune’s Martial Arts)
3. Kelly Johnson (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s Open Intermediate No Gi

1. Anthony Martin (Getsum)
2. Austen Heidlage (Iron Works Training Center)
3. Zach Brauer (Warrior’s Cove)
3. Hayden Buckner (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s 200-224.9lbs Intermediate No Gi

1. Austen Heidlage (Iron Works Training Center)
2. Brenden Faust (Mario Roberto Jiu Jitsu)

Men’s 180-189.9lbs Intermediate No Gi

1. Anthony Martin (Getsum)
2. Pete Gaffney (Warrior’s Cove)
3. Tom Trutnau (McCune’s Martial Arts)

Men’s 170-179.9 Intermediate No Gi

1. Cody Lincoln (Academy of Combat Arts/Pedro Sauer)
2. Jason Cheng (Alliance MN)

Men’s 160-169.9 Intermediate No-Gi

1. Drake Miholte (Crystal Fight Club)
2. Zach Brauer (Warrior’s Cove)

Men’s  150-159.9 Intermediate No-Gi

1. Blake Bidler (Next Level Combat/10th Planet)
2. Jerad Lang (The Academy/Pedro Sauer)
3. Matt Mauseth (Iron Works Training Center)

Men’s 140-149.9 Intermediate No-Gi

1. Ryan Pottebaum (Spartan Martial Arts/Pedro Sauer)
2. Patrick Kelly (Focus MMA)
3. Karter Holthusen (Petushin Martial Arts)
Men’s 130-139.9 Intermediate No-Gi

1. Reid Weiland (World Tae Kwon Do)
2. Jack Shreffler (MCFM/Rigan Machade)

Men’s Open Beginner No-Gi

1. Jacob Sajevic
2. Zac Blenger (Gracie Barra)
3. Dustin Wieland (Next Level Combat/10th Planet)

Men’s 190-199.9 Beginner No Gi

1. Lucas Luloff (MN School of Martial arts/MN Militia)
2. David Perri (Build Your Game)

Men’s 180-189.9 Beginner No Gi

1. Zac Blenger (Gracie Barra)
2. James King (McCune’s Martial Arts)
3. Lee Kowalski (Academy of Combat Arts / Pedro Sauer)
3. Cory Alford (Cellar Kickboxing)

Men’s 170-1679.9 Beginner No Gi

1. Jacob Sajevic
2. Clinton Sampson
3. Andrew Schutte (Twins Ports MMA)
3. Billy Meyer (Mario Roberto Jiu Jitsu)

Men’s 160-169.9 Beginner No Gi

1. Andrew Dostal (Team Harbor)
2. Lucas Kennedy (Twin Ports MMA)
3. Brandon Barclay (Academy of Combat Arts/ Pedro Sauer)
3. Rob Falk (Academy of Combat Arts/ Pedro Sauer)

Men’s 150-159.9 Beginner No Gi

1. Marc Renville (McCune’s Martial Arts)
2. Bryan Bodrog (MCFM/Rigan Machade)
3. Jon Doerrmann (World Jiu Jitsu Academy)
3. Michael Martinson (Northway MMA)

Men’s 140-149.9 Beginner  No Gi

1. Wade Hagen (Next Level Combat/10th Planet)
2. Dustin Wieland (Next Level Combat/10th Planet)
3. John Forseth (MCFM/Rigan Machade)
3. Jesse Rogge (Twin Ports MMA)

Men’s 130-139.9 Beginner No-Gi

1. Kenan Menge (Next Level Combat/10th Planet)
2. John Wang (Cellar Kickboxing)
3. Mike McRibben (Discipline)
3. Chris Chinderle (Apex BJJ/Pedro Sauer)

Men’s Open Novice No Gi
1. Mike Waverek
2. Jon Barnett (Ouch)
3. Ben Reit (Ouch)
3. Billy Petershagen (Ouch)

Men’s 225 & Above Novice No Gi
1. Ben Reit (Ouch)
2. Dan Walsh (Combat Jiu Jitsu)
3. Justin Kimball (World Jiu Jitsu)
3. Anthony Bous (Next Level Combat/10th Planet)

Men’s 200-224.9 Novice No Gi

1. Gary Schwartz (McCune’s Martial Arts)
2. Noah Hagen (Next Level Combat/10th Planet)
3. Alex Kupka (Warrior’s Cove)

Men’s 170-179.9 Novice  No Gi

1. Billy Petershagen (Ouch)
2. Jon Barnett (Ouch)
3. Michael Nelson (Next Edge/Brasa)
Men’s 160-169.9 Novice No-Gi

1. Mike Waverek
2. Joel Trites (Next Level Combat/10th Planet)
3. Robert Cavin (Next Level Combat/10th Planet)
3. Clayton Summitt (Next Level Combat/10th Planet)
Men’s 150-159.9 Novice No-Gi

1. Tony Quellhorst (Team Discipline)
2. Lyle Burlingame (Academy of Combat Arts/Pedro Sauer)
3. Zach Dreter (Next Level Combat/10th Planet)
3. Corey Kvasnick (Next Level Combat/10th Planet)

Men’s 140-149.9 Novice No-Gi

1. Edward Albrecht (MN School of Martial Arts/MN Militia)
2. Rich Schneider (Petushin Martial Arts)
3.Ryan Clinton (Next Level Combat/10 Planet)
3. Nathan Yeigh (Next Edge/Brasa)

Women’s 120-134.9 lbs Blue Belt Gi
1. Ashlee Wicklund (The Academy/Pedro Sauer)
2. Michele Biniek (Warriors Alliance)

Women’s 135-159.9 Novice No-Gi
1. Michelle Biniek (Warrior’s Alliance)
2. Ariel Cole (MN School of Martial Arts/MN Militia)
3. Ellie Peterson (MN School of Martial Arts/MN Militia)
Master’s OPEN WEIGHT Expert Purple Belt
1. Jon Grilz (McCune’s Martial Arts)

2. Dillon Saxhaug (Lifetime Fitness)
Master’s 175-199.9lbs Purple Belt

1. Gilberto Monroy (Wolfpack BJJ)
2. Nick Sutton (Twin Ports MMA)

Master’s 155-174.9lbs Purple Belt

1. Nick Sutton (Twin Ports MMA)
2. Sonny Mercado (Wolfpack BJJ)
3. Jamal Galehdari (MN School of Martial Arts/MN Militia)

Master’s OPEN WEIGHT Blue Belt

1. David Skora (Warrior’s Cove)
2. Jon Larson (McCune’s Martial Arts)
3. Jeremy Otten (Gracie Barra)
3. Mike Gilles (The Academy/Pedro Sauer)

Master’s 225lbs & Above Blue Belt
1. David Skora (Warrior’s Cove)
2. Grant Mcneilus (Mario Roberto Jiu Jitsu)

Master’s 190-199.9lbs

Blue Belt1. Jon Larson (McCune’s Martial Arts)
2. Dan Davies  (McCune’s Martial Arts)
3. Jeremy Otten (Gracie Barra)

Master’s 180-189.9 Blue Belt

1. Greg McDermmitt (The Academy/Pedro Sauer)
2. John Spence (Next Level Combat/10th Planet)

Master’s 160-169.9lbs Blue Belt

1. Shaun Yeakley (McCune’s Martial Arts)
2. Dan Sibinski (The Academy/Pedro Sauer)
3. Ryan Simonis (The Academy/Pedro Sauer)
3. Ron Lampat (Alliance MN)

Master’s 150-159.9lbs Blue Belt

1. Tim Gillette (Gracie Barra)
2. Brandon Buchholz (Cellar Kickboxing)
3. David Kleinschmidt (Mario Roberto Jiu Jitsu)

Master’s 200-224.9lbs White Belt

1. Gary Schwartz (McCune’s Martial Arts)
2. Dan Melin (Gracie Barra)

Master’s 160-169.9 White Belt

1. Vern Kalkbrenner (Cedar Valley Jiu Jitsu)*

Master’s OPEN WEIGHT Expert No-Gi

1. Dillon Saxhaug (Lifetime Fitness)
2. Jon Grilz (McCune’s Martial Arts)

Master’s 174.9-199.9lbs Expert No-Gi

1. Gilberto Monroy (Wolfpack BJJ)
2. Nick Sutton (Twin Ports MMA)
3. Sonny Mercado (Wolfpack BJJ)

Master’s OPEN WEIGHT Intermediate No-Gi

1. David Skora (Warrior’s Cove)
2. Dan Davies (McCune’s Martial Arts)
3. Greg McDermitt (The Academy/Pedro Sauer)
3. Jon Larson (McCune’s Martial Arts)

Master’s 190-199.9 Intermediate No-Gi

1. Dan Davies (McCune’s Martial Arts)
2. Jon Larson (McCune’s Martial Arts)

Master’s 180-189.9lbs Intermediate No-Gi

1. Greg McDermitt (The Academy/Pedro Sauer)
2. John Spence (Next Level Combat/10th Planet)
3. Cory Wilson (Twin Ports MMA)

Master’s 160-169.9lbs Intermediate No-Gi

1. Shaun Yeakley (McCune’s Martial Arts)
2. Jacob Bunker (Coles Martial Arts)
3. Ryan Simonis (The Academy/Pedro Sauer)
3. Ron Lampat (Alliance MN)

Master’s 150-159.9lbs Intermediate No-Gi

1. Andy Binsfeld (Getsum)
2. Brandon Buchholz (Cellar Kickboxing)
3. Jeff Martin (Minnesota Top Team)
3. John Jarvis (World Jiu Jitsu Academy)

Master’s 160-169.9 Novice No-Gi

1. Dominic Thao (Next Level Combat/10th Planet)
2. Robert Cavin (Next Level Combat/10th Planet)

Directors’s 200-224.9 Gi

1. David Toft (Metro Jiu Jitsu)
2. Eui Lee (World TKD)
3. Joe Held (Combat Jiu Jitsu)

Directors’s 200-224.9 No-Gi

1. Joe Held (Combat Jiu Jitsu)
2. Jeff Nelson (Focus MMA)

Teen 180 -199.9lbs Beginner Gi

1. James King (McCune’s Martial Arts)
2. Jay Jarmoluk
3. Jack Anderson (Warrior’s Cove/ Vaghi)

Teen 150.9-159.9lbs Beginner Gi

1. Mark Dasuki (Metro Jiu Jitsu)
2. Jonathan Meyer (Discipline)
3. Sam Jeffrey (Petushin Martial Arts)
3. Maksin Savianok (Next Edge/Brasa)

Teen 120-129.9lbs Beginner Gi

1. Marcus Beddor (Warrior’s Cove/ Vaghi)
2. Rachel Maidl (World Jiu Jitsu Academy)
Teen 180 -199.9lbs Beginner No-Gi

1. James King (McCune’s Martial Arts)
2. Alex Linne (Lifetime Fitness)

Teen 160.9-179.9lbs Beginner No-Gi

1. Alex Linne (Lifetime Fitness)
2. Jay Jarmoluk
3. Michael Markinson (Northway MMA)
3. Zach Dreter (Next Level Combat/10th Planet)

Teen 150.9-159.9lbs Beginner No-Gi

1. Mark Dasuki (Metro Jiu Jitsu)
2. Dylan Murphy (Team Kay-Oh)
3. Jonathan Meyer (Discipline)
3. William Young (North Branch MMA)

Teen 140-149.9lbs Beginner No-Gi

1. Sam Jeffrey (Petushin Martial Arts)
2. Marksim Savianok (Next Edge/Brasa)

Teen 120-129.9lbs Beginner No-Gi

1. Stone Anderson (10k MMA)
2. Colin Reed (Next Level Combat/10th Planet)

Teen 140-149.9lbs Novice No-Gi

1. Tyler Isaacs (Next Level Combat/10th Planet)
2. Seth Hohlen (UREFT)

Teen 110 -119.9lbs Novice No-Gi

1. Matthew Welty (10k MMA)
2. Nick Zarembeski (10k MMA)

Kids 100-114.9lbs Advanced Gi

1. Brandon Krekelberg (Warrior’s Cove/ Vaghi)
2. Wyatt Sherk (The Academy/Pedro Sauer)

Kids 70- 79.9 Advanced  Gi

 

1. Tyler Gustafson (Warriors’s Cove)
2. Solomon Parks  (Warriors’s Cove)
3. Justus Sherk (The Academy/Pedro Sauer)
3. Devin Jacenko (The Academy/Pedro Sauer)

 

Kids 100-114.9lbs Beginner No-Gi

1. Javen Guzik (Warriors Alliance)
2. Christophe Herzog (Petushin Martial Arts)

Kids 90-99.9lbs  Beginner Gi

1. Isaac Lahr (Iron Works Training Center)
2. Reed Williams (Iron Works Training Center)
3. Javen Guzik (Warriors Alliance)

Kids 80-89.9lbs  Beginner Gi

1. Isaac Lahr (Iron Works Training Center)
2. Reed Williams (Iron Works Training Center)

Kids 70-79.9lbs Beginner Gi

1. Gage Anderson (Ironworks Training Center)
2. Jude Froh (Iron Works Training Center)
3. Ian Schull (The Academy/Pedro Sauer)
3. Drake Blumer (MN School of Martial Arts)

Kids 60-69.9lbs  Beginner Gi

1. Justus Sherk (The Academy/Pedro Sauer)
2. Al Davis (Gracie Barra)
3. Alex Powell (Warrior’s Cove)

Kids 50-59.9lbs  Beginner Gi

1. Rickson Mortenson (Gracie Barra)
2. Viktor Bradford (Gracie Barra)
3. Veda Bradford (Gracie Barra)

Kids 70-79.9lbs Novice Gi

1. Madyen Mortenson (Gracie Barra)
2. Sophia Perkins (Minnesota Militia)

Kids 60-69.9lbs Novice Gi

1. Jack Wilkinson (MSMA)
2. Jack Otten (Gracie Barra)

Kids 100-114.9lbs Advanced No-Gi
1. Wyatt Sherk (The Academy/Pedro Sauer)*

Kids 70-79.9lbs Advanced No-Gi
1. Gunnar Nelson (The Academy / Pedro Sauer)
2. Devein Jacenko (The Academy / Pedro Sauer)
3. Justus Sherk (The Academy / Pedro Sauer)
3. Tyler Gustafson (Warriors Cove/ Vaghi)

Kids 115-129.9lbs Beginner No-Gi

1. Brandon Krekelberg (Warrior’s Cover)
2. Christophe Herzog (Petushin Martial Arts)

Kids 90-99.9lbs Beginner No-Gi

1. Reed Williams (Ironworks Training Center)
2. Noah Minhoff (Lifetime Fitness)
3. Isaac Lahr (Ironworks Training Center)
3. Javen Guzik (Warrior’s Cove)

Kids 80-89.9lbs Beginner No-Gi

1. Isaac Lahr (Ironworks Training Center)
2. Reed Williams (Ironworks Training Center)

Kids 70-79.9lbs Beginner No-Gi

1. Gage Anderson (Ironworks Training Center)
2. Ian Schull (The Academy/Pedro Sauer)
3. Emmett Clark (Lifetime Fitness)

Kids 60-69.9lbs Beginner No-Gi

1. Paris Ndikum (MN School of Martial Arts/MN Militia)
2. Viktor Bradford (Gracie Barra)

Kids 49.9lbs and under Beginner No-Gi

1. Gavin Peterson (Lifetime Fitness)
2. Dylan Peterson (MN School of Martial Arts/MN Militia)
3. Veda Bradford (Gracie Barra)

Kids 80-89.9lbs Novice No-Gi

1. Carson Peterson (MN School of Martial Arts/MN Militia)
2. Sophia Perkins (MN School of Martial Arts/MN Militia)