November 17, 2012

 

TEAM POINTS:

4490 Team Pedro Sauer

2460 Get Sum MIQ

1630 Warrior’s Cove

1310 American Top Team

1090 Gracie Barra

1010 Alliance MN

280 605 BJJ

770 McCune’s/Machado/ Kali Group

760 Ironworks

630 Doc’s

420 Fargo BJJ

400 Badgerland JJ

380 World Jiu Jitsu

300 Dog Soldiers

290 Next Level Combat

280 LifeTime Fitness

230 Next Edge

210 Progressive Martial Arts

210 North Metro BJJ

170 St Cloud Boxing and Wrestling

160 The Cellar

160 MCFM Rigan

140 EXCel Martial Arts

120 MRJJA

110 Dual Dragons

100 Damage

90 Cole’s Martial Arts

70 UST Purple Gloves

70 MN School of Martial Arts

70 Crystal Fight Club

70 Combat Jiu JItsu

60 MNSU BJJ

50 River Falls JJ

50 AMA

40 Klass Kids

30 Mankato Martial Arts

30 Cedar Valley BJJ

30 C Mafia

30 Avatar

20 DH BJJ


_____________________________________________________________________________________________________

Please Send Errors/Corrections to info@submissionhunt.com

Brown/Black OPEN Weight

1. Brock Larson (Get Sum MIQ)
2. Adam Frankow (Academy/Pedro Sauer)
3. Bruce Hoyer (Next Edge Academy/Brasa)

_____________________________________________________________________________________________________

Purple Belt OPEN WEIGHT

1. Ben Neumann (Warriors Cove)
2. Nilton Azvedo (Gracie Barra)
3. Brandon Bergeron (Academy/Pedro Sauer)

Purple Belt 155-174.9 lbs

1. Brandon Bergeron (Academy/Pedro Sauer)
2. Jacob Bunker (Coles Jiu Jitsu)
3. Ben Neumann (Warrior’s Cove)

Purple Belt 155 lbs and Under

1. Dave Bergem (McCune’s MA/Machado)
2. Chris Dachel (Spartan Martial Arts)
3. Matt Granlund (McCune’s MA/Machado)

_____________________________________________________________________________________________________

Blue Belt OPEN WEIGHT

1. Randy West (Academy/Pedro Sauer)
2. Melor Lofland (Gracie Barra)
3. Thomas Menton (Warriors Cove)
|3. Bruce Johnson (Spartan Martial Arts)

Blue Belt 225 lbs and Above

1. Eric Stovern (Get Sum MIQ)
2. Cory Churchill (World Jiu Jitsu)

Blue Belt 200-224.9 lbs

1. Randy West (Academy/Pedro Sauer)
2. Luke Frolend (Spartan Martial Arts)
3. Jacob Anderson (Spartan Martial Arts)
3. Marlin Carlson (MN Kali Group)

Blue Belt 190-199.9 lbs

1. Ty Bowling (Spartan Martial Arts)
2. Bruce Johnson (Spartan Martial Arts)
3. Jeremiah Carlson (Spartan Martial Arts)
3. Thomas Menton (Warrior’s Cove)

Blue Belt 180-189.9lbs

1. Melor Sturua (Gracie Barra)
2. Mathew Lofland (Alliance MN)
3. John Melina (Academy/Pedro Sauer)

Blue Belt 160-169.9 lbs

1. Brady Holte (Academy of Combat Arts)
2. Stuart Campbell (Doc’s Worlfpack AMA)
3. Alex Wettstein (Ironworks Training Center)

Blue Belt 150-159.9 lbs

1. Kyle Lunde (605 Jiu Jitsu)
2. Karter Holthusen (Minnesota Top Team)
3. Andre Tieva (Academy/Pedro Sauer)
3. Andy Binsfield (Get Sum MIQ)

Blue Belt 140-149.9 lbs

1. Reid Weiland (World Jiu Jitsu)
2. Ryan Pottebaum (Spartan Martial Arts)
3. Lank Muir (Progressive Martial Arts)
3. Dylan McFarling (Get Sum MIQ)

Blue Belt 130-139.9 lbs

1. Kyle Matuszak (Get Sum MIQ)
2. Anthony Le (Gracie Barra)
3. Jon Ebert (ACA Sauer)

_____________________________________________________________________________________________________

White Belt OPEN WEIGHT

1. David Owens (Get Sum MIQ)
2. Robert Hoskin (Alliance MN)
3. Matt Merritt (Gracie Barra)
3. Derick Teich (Gracie Barra)

White Belt 225 lbs and Above

1. Joseph Borchardt (World Jiu Jitsu Academy)
2. Corey Johnson (World Jiu Jitsu Academy)
3. Tommy Woodner (American Top Team)

White Belt 200-224.9 lbs

1. Matt Merrit (Gracie Barra)
2. Robert Hoskin (Alliance MN)
3. Adam Glass (Academy/ Pedro Sauer)
3. Anthony Sclavi (Doc’s Wolfpack AMA)

White Belt 190-199.9 lbs

1. Jonathan Jones (Cellar Kickboxing)
2. David Kocisko (605 Jiu Jitsu)

White Belt 180-189.9 lbs

1. George Alexandrou (AMA Association Martial Arts)
2. David Vinje (McCune’s Martial Arts/Machado)
3. Lee Kowalski (Academy of Combat Arts)
3. Derick Teich (Grace Barra)

White Belt 170-179.9 lbs

1. Tim Ebert (Academy/Pedro Sauer)
2. Cody McConnell (Spartan Martial Arts/Sauer)
3. Jon Froh (Ironworks Trining Center)
3. Andy Strub (MCFM/Machado)

White Belt 160-169.9 lbs

1. Brandon Sola (Academy of Combat Arts)
2. Dylan Anderson (Get Sum MIQ)
3. Nick Newton (Spartan Martial Arts/Pedro Sauer)
3. Jake Vinje (Apex BJJ)

White Belt 150-159.9 lbs

1. Brady Sheehan (Academy/Pedro Sauer)
2. Nick Metzger (MNSU Jiu Jitsu)
3. Kenneth Nhan (Gracie Barra)
3. Nick Thies (Academy of Combat Arts)

White Belt 140-149.9 lbs

1. Jamison Stanek (Get Sum MIQ)
2. Zack Harris
3. Chozon Chang (Academy/Pedro Sauer)
3. Austin Gresmer (RFJJ)

White Belt 130-139.9 lbs

1. Dominic Scheck (Warrior’s Cove)
2. Soua Lee (Gracie Barra)
3. Don Ho (Academy/Pedro Sauer)
3. Mike Dress (Alliance MN)

Mens Expert No Gi OPEN WEIGHT

1. Brock Larson (Get Sum MIQ)
2. Bruce Hoyler (Next Edge Academy/Brasa)
3. Robert Gotreau (American Top Team)
3. Nick Thompson (Ironworks Training Center)

Mens Expert No Gi 190-199.9 lbs

1. Brock Larson (Get Sum MIQ)
2. Robert Gotreau (American Top Team)

Mens Expert No Gi 170-179.9 lbs

1. Brandon Bergeron (Academy/Pedro Sauer)
2. Ben NEumann (Warriors Cove)

Mens Expert No Gi 140-149.9 lbs

1. Mitch Jackson (American Top Team)
2. Josh Wiseman (Crystal Fight Club/Wolfpack)
3. Matt Grandlund (McCune’s MA/Machado)

Mens Intermediate No Gi OPEN WEIGHT

1. Matthew Schrupp (Academy/Pedro Sauer)
2. Jacob Anderson (Spartan Martial Arts)
3. Jon Ebert (ACA/Sauer)
3. Eric Stovern (Get Sum MIQ)

Mens Intermediate No Gi 200-224.9 lbs

1. Marlin Carlson (MKG)
2. Michael Walsh (Combat Jiu Jitsu)
3. Jacob Anderson (Spartan Martial Arts)
3. MLuke Prolend (Spartan Martial Arts)

Mens Intermediate No Gi 190-199.9 lbs

1. Matt Schrupp (Academy/Pedro Sauer)
2. Ty Bowling (Spartan Martial Arts)
3. Jeremiah Carlson (MKG)
3. Andrew McNeil (MKG Duluth/Machado)

Mens Intermediate No Gi 180-189.9 lbs

1. John Melina (Academy/Pedro Sauer)

Mens Intermediate No Gi 160-169.9 lbs

1. Zach Jeffrey (10th Planet)
2. Damion Hill (Crystal Fight Club/Wolfpack)
3. Shawn Gilliver (Gracie Barra)
3. Brady Holte (Academy of Combat Arts)

Mens Intermediate No Gi 150-159.9 lbs

1. Andre Tieva (Academy/Pedro Sauer)
2. Karter Holthusen (Minnesota Top Team)
3. Andy Binsfeld (Get Sum MIQ)
3. Kyle Lunde (605 Jiu JItsu)

Mens Intermediate No Gi 140-149.9 lbs

1. Reid Weiland (World Jiu JItsu Academy)
2. Ryan Pottebaum (Spartan Martial Arts/Sauer)
3. Lank Muir (Progressive Martial Arts)
3. Mitch White (American Top Team)

Mens Intermediate No Gi 130-139.9 lbs

1. Jon Ebert (ACA/Sauer)
2. Kyle Matuszak (Get Sum MIQ)

Mens Beginner No Gi OPEN WEIGHT

1. Angel Pacheco (Damage Inc)
2. David Owens (Get Sum MIQ)
3. Sawyer Buttweiler (Get Sum MIQ)
3. Derick Teich (Gracie Barra)

Mens Beginner No Gi 225 lbs and Above

1. Adam Goerger (Get Sum MIQ)
2. Tommy Woodner (American Top Team)

Mens Beginner No Gi 200-224.9 lbs

1. David Kocisko (605 Jiu Jitsu)
2. Michael Wurm (C-Mafia)

Mens Beginner No Gi 180-189.9 lbs

1. David Vinje (McCune’s MA/Machado)
2. Derick Teich (Gracie Barra)
3. David Escamilla (GEt Sum MIQ)

Mens Beginner No Gi 170-179.9 lbs

1. Alan Sehr (605 Jiu Jitsu)
2. Sawyer Buttweiler (Get Sum MIQ)

Mens Beginner No Gi 160-169.9 lbs

1. Adam Sawyer (Warrior’s Cove)
2. Austin Britnell (Lifetime Fitness)

Mens Beginner No Gi 150-159.9 lbs

1. Charles Anozie (Lifetime Fitness)
2. Angel Pacheco (Damage Inc)
3. Ben Ryan (Get Sum MIQ)
3. Doug Wiitala (DH BJJ)

Mens Beginner No Gi 140-149.9 lbs

1. Matt Puka (Progressive Martial Arts)
2. Dustin Drury (Lifetime Fitness)
3. Sam Jeffrey (Minnesota Top Team)
3. Corey Kvasnick (Next Level Combat/10th Planet)

Mens Beginner No Gi 130-139.9 lbs

1. Mason Mongrat
2. Dominic Scheck (Warrior’s Cove)
3. Marcus Beddor (Warrior’s Cove)
3. Michael Jokondo (Academy/Pedro Sauer)

Mens Novice No Gi OPEN WEIGHT

1. Jake Vinje (Apex Jiu Jitsu)
2. Christophe Smith (St. Cloud Boxing and Wrestling)
3. Patrick Bahe (Get Sum MIQ)
3. Justin Tanner

Mens Novice No Gi 225 lbs and Above

1. Ed Minke (Get Sum MIQ)
2. Arthur Lockwood (Dog Soldiers)

Mens Novice No Gi 200-224.9 lbs

1. Javad Khan (Dog Soliders)
2. Tony Roh (Next Level Combat
3. Mike Phelan (World Jiu Jitsu Academy)

Mens Novice No Gi 190-199.9 lbs

1. Quinn Deeds (UST Purple Gloves)
2. Jonathan Jones (Cellar Kickboxing)

Mens Novice No Gi 180-189.9 lbs

1. Josh Pollock (Lifetime Fitness)
2. Christophe Smith (St.Cloud Boxing and Wrestling)
3. Lee Kowalski (Academy of Combat Arts)

Mens Novice No Gi 170-179.9 lbs

1. Tim Ebert (Academy/Pedro Sauer)
2. Chris Treanor
3. Daktru Graves (Dog Soldiers)

Mens Novice No Gi 160-169.9 lbs

1. Brandon Sola (Academy of Combat Arts)
2. Andrew Bolter (UST Purple Gloves)
3. Tim Krueth (St.Cloud Boxing and Wrestling)
3. Jake Vinje (Apex Jiu Jitsu)

Mens Novice NO GI 150-159.9 lbs

1. Aaron Nordrum (St. Cloud Boxing and Wrestling)
2. Ian Warzecha (Dual Dragons Martial Arts)
3. Jake Polluck (Lifetime Fitness)
3. Nick Thies (Academy of Combat Arts)

Mens Novice NO GI 140-149.9 lbs

1. Jason Sweats (American Top Team)
2. Rob Rathmanner (MNSU Brazilian JJ)
3. Tim Ross (World Jiu Jitsu Academy)
3. Jamison Stanek (Get Sum MIQ)

Mens Novice NO GI 130-139.9 lbs

1. Ron Shen (Lifetime Fitness)
2. Charles Rudberg (Mankato Martial Arts)

Mens Novice NO GI 129.9lbs and Under

1. Nathan Entleutner (McCune’s MA/Machado)
2. Skyler Silver (St.Cloud Boxing and Wrestling)
3. Michael Cribb (Academy/Pedro Sauer)

_____________________________________________________________________________________________________

Masters Purple Belt OPEN WEIGHT

1. Mike Miskowiak (MCFM/Rigan Macado)
2. Angelo Ficocello (Spartan Martial Arts/Sauer)

Masters Purple Belt 155-174.9 lbs

1. Mike Wayman (Academy/ Pedro Sauer)
2. Angelo Ficocello (Spartan Martial Arts/Sauer)

Masters Blue Belt OPEN WEIGHT

1. David Skora (Warrior’s Cove)
2. Jeremy Otten (Gracie Barra)
3. Ryan Simonis (Alliance MN)

Masters Blue Belt 200-224.9 lbs

1. David Skora (Warrior’s Cove)
2. Cory Soine (Get Sum MIQ)

Masters Blue Belt 190-199.9

1. Jeremy Otten (Gracie Barra)
2. Darrell Crosby (Excel MA)

Masters Blue Belt 160-169.9 lbs

1. Andy Roman (Spartan Martial Arts/Sauer)
2. John Jarvis (World Jiu Jitsu Academy)
3. Vern Kalkbrenner (Cedar Valley Jiu Jitsu)
3. Ryan Simonis (Alliance MN)

Masters White Belt OPEN WEIGHT

1. John McCullah (Gracie Barra)
2. Andrew Gfrerer (Alliance MN)
3. Gil Petesen (Academy/Pedro Sauer)

Masters White Belt 180-189.9 lbs

1. Frank Daczewitz (Alliance MN)
2. Adam Board (Doc’s)

Masters White Belt 170-179.9 lbs

1. Brock Sullivan (Progressive Martial Arts)
2. Christophe Nagel (Get Sum MIQ)
3. John McCullah (Gracie Barra)

Masters White Belt 160-169.9 lbs

1. Patrick Cole (Alliance MN)
2. Andrew Gfrerer (Alliance MN)

Masters White Belt 150-159.9 lbs

1. Alex Stocco (Alliance MN)
2. Gil Petersen (Academy/Pedro Sauer)

_____________________________________________________________________________________________________

Masters Expert NO GI OPEN WEIGHT

1. Justin Christenson (Academy/Pedro Sauer)
2. Mike Wayman (Academy/Pedro Sauer)
3. Ryan Simonis (Alliance MN)

Masters Expert NO GI 155-174.9 lbs

1. Mike Wayman (Academy/Pedro Sauer)
2. Ryan Simonis (Alliance MN)

Masters Intermediate NO GI OPEN WEIGHT

1. David Skora (Warrior’s Cove)
2. Richard Conniff (Gracie Barra)

Masters Intermediate NO GI 200-224.9 lbs

1. David Skora (Warrior’s Cove)
2. Cory Soine (Get Sum MIQ)

Masters Intermediate NO GI 170-179.9 lbs

1. Darrel Crosby (Excel MA)
2. Christophe Nagel (Get SUm MIQ)

Masters Intermediate NO GI 160-169.9 lbs

1. Ales Wettstein (Ironworks Training Center)
2. Joe Pawlenty

Masters Beginner NO GI 200-224.9 lbs

1. Roger Fossen
2. Gil Peterson (Academy/Pedro Sauer)

Masters Beginner NO GI 170-179.9 lbs

1. John McCullah (Gracie Barra)
2. Christophe Nagel (Get Sum MIQ)

_____________________________________________________________________________________________________

Womens White Belt OPEN WEIGHT

1. Lauren Lehnkuhl (Doc’s)
2. Alorah Harms (RFJJ)
3. Kristen Weber (Doc’s)

Womens White Belt 135-159.9 lbs

1. Alex Gilquist (Warrior’s Cove)
2. Pamela Sorenson (Cellar Kickboxing)
3. Lauren Lehmkuhl (Doc’s)
3. Kristen Weber (Doc’s)

Women’s White Belt 120-134.9 lbs

1. Kelsy Johnson (Fargo BJJ)
2. Megan McHattie (Alliane MN)
3. Ellie Peterson (MN School of Martial Arts)

Womens Intermediate No Gi 120-134.9 lbs

1. Ashley Wicklund (Academy/Pedro Sauer)
2. Cassandra Alfveby (Next Level Combat/10th Planet)
3. Asia Robinson (Doc’s)

_____________________________________________________________________________________________________

Womens Beginner NO Gi OPEN WEIGHT

1. Erin Lane (Next Level Combat/10th Planet)
2. Asia Robinson (Doc’s)
3. Ellie Peterson (MN School of Martial Arts)

Women’s Beginner No Gi 160 and Above

1. Cassandra Alfveby (Next Level Combat/10th Planet)
2. VAnessa Kindred (Amercan Top Team)

Women’s Beginner No Gi 135-159 lbs

1. Cassandra Alfveby (Next Level Combat/10th Planet)
2. Asia Robinson (Doc’s)

Women’s Beginner No Gi 120-134.9

1. Kelsy Johnson (Fargo BJJ)
2. Ellie Peterson (MN School of Martial Arts)
3. Asia Robinson (Doc’s)

Womens Novice No Gi 135-159 lbs

1. Pamela Sorenson (Cellar Kickboxing)
2. Lauren Lehmkuhl (Doc’s)
3. Alex Gilquist (Warrior’s Cove)

_____________________________________________________________________________________________________

Teens Advanced Gi 150-159.9 lbs

1. Trevor Dayle (Doc’s)
2. Gabriel Zovaro (GEt Sum MIQ)
3. Maksiim Savenok (Next Edge Academy/Brasa)

Teens Advanced Gi 130-139.9 lbs

1  Hunter Moat (MRJJA)
2. Jackson Judge (American Top Team)

_____________________________________________________________________________________________________

Teens Beginner Gi 180-199.9 lbs

1. Kyle Christenson (Warrior’s Cove)
2. Jorge Munoz-Pederson (Dual Dragons Martial Arts)
3. Mathias Carlson (Get Sum MIQ)
3. Andrew Heredia (Academy/Pedro Sauer)

Teens Beginner Gi 160-179.9 lbs

1. Michel Mekdessi (Get Sum MIQ)
2. Mathias Carlson (Get Sum MIQ)

Teens Beginner Gi 150-159.9 lbs

1. Kylan Nelson (Academy of Combat Arts)
2. Justus Zabel (Fargo BJJ)
3. Sean Strub (McCune’s MA/Machado)
3. Brandon Krekelberg (Warrior’s Cove)

Teens Beginner Gi 130-139.9 lbs

1. Jack Anderson (Warrior’s Cove)
2. Joe Ackerson (North Metro Judo and Jiu Jitsu)
3. Jonathan Hardesty (North Metro Judo and Jiu Jitsu)
3. Cole Thiesse (Get Sum MIQ)

Teens Beginner Gi 120-129.9 lbs

1. Brice Towle (Academy/Sauer)
2. Vi Huynh (Warrior’s Cove)
3. Kaycee Loftis (Get Sum MIQ)
3. Derell Scott (Doc’s)

Teens Beginner Gi 110-119.9 lbs

1. Kyle Hansen (North Metro Judo and Jiu Jitsu)
2. Richard Brimley (American Top Team)
3. Chase Dahlen (American Top Team)
3. Jared Rekedal (McCune’s Martial Arts/Macado)

_____________________________________________________________________________________________________

Teens Advanced No Gi 150-159.9 lbs

1. Trevor Dayle (Doc’s)
2. Jackson Judge (American Top Team)
3. Maksiim Savenok (Next Edge Academy/Brasa)
3. Gabriel Zovaro (Get Sum MIQ)

_____________________________________________________________________________________________________

Teens Beginner No GI 180-199.9 lbs

1. Jorge Munoz (Dual Dragons Martial Arts)
2. Kyle Christenson (Warrior’s Cove)

Teens Beginner No Gi 160-179.9 lbs

1. Chase Olson
2. Michel Mekdess (Set Sum MIQ)
3. Kory Welgraven (Damage Inc)

Teens Beginner No Gi 150-159.9 lbs

1. Sean Strube (McCune;s MA/Machado)
2. Steven Butz (Progressive Martial Arts)
3. Brandon Krekelberg (Warriors Cove)
3. Justus Zabel (Fargo BJJ)

Teens Beginner No Gi 130-139.9 lbs

1. Jack Anderson (Warrior’s Cove) 
2. Alfred Johnson (Dog Soldiers)
3. Joe Ackerson (North Metro Judo and Jiu Jitsu)
3. Jonathan Hardesty (North Metro Judo and Jiu Jitsu)

Teens Beginner No-Gi 120-129.9 lbs

1. Brice Towle (Academy/Pedro Sauer)
2. Kaycee Loftis (Get Sum MIQ)

Teens Beginner No-Gi 110-119.9lbs

1. Kyle Hansen (North Metro Judo and Jiu-Jitsu)
2. Richard Brimley (American Top Team)
3. Chase Dahlen (American Top Team)
3. Jared Rekedal (McCune’s MA/Machado)

_____________________________________________________________________________________________________

Teens Novice No Gi 200lbs and Above

1. Francisco Reyes (Dog Soldier)
2. Andrew Heredia (Academy/Pedro Sauer)

_____________________________________________________________________________________________________

Kids Advanced Gi 100-114.9 lbs

1. Javen Guzik (Warrior’s Cove)
2. Jordan Yang (American Top Team)
3. Levi Mastrud (Fargo BJJ)

Kids Advanced Gi 90-99.9 lbs

1. Reed Williams (Ironworks Training Center)
2. Ethan Roland (Alliance MN)
3. Budgy Severtson (Badgerland JJ)
3. Wyatt Sherk (Academy/Pedro Sauer)

Kids Advanced Gi 80-89.9 lbs

1. Tyler Gustafson (Warrior’s Cove)
2. Gage Anderson (Ironworks Training Center)
3. Jared Kendrick (North Metro Judo and Jiu Jitsu)

Kids Advanced Gi 70-79.9 lbs

1. Xavier Judge (American Top Team)
2. Trent Gustafson (Warrior’s Cove)

Kids Advanced Gi 60-69.9 lbs

1. Carmeen Olivera (Dog Soldier)
2. Madyn Mortensen (Gracie Barra)
3. Jerome Frank (American Top Team)
3. Leah Severtson (Badgerland JJ)

Kids Advanced Gi 50-59.9 lbs

1. Rickson Mortensen (Gracie Barra)
1. Connor Warren (American Top Team)
2. Leah Severtson (Badgerland JJ)
2. Payton Taylor (Get Sum MIQ)

_____________________________________________________________________________________________________

Kids Novice Gi 70-79.9 lbs

1. Conner Weiss (Get Sum MIQ)
2. Savannah Tanner (Alliance MN)

Kids Novice Gi 60-69.9 lbs

1. Javon Taschuk (Academy/Pedro Sauer)
2. Rory Kounkel (Get Sum MIQ)
3. Sean Engelstad (Get Sum MIQ)
3. Sydney Williams (Ironworks Training Center)

Kids Novice Gi 49.9 lbs. and Under

1. Cade Ostrowski (Get Sum MIQ)
2. Deidryk Hoge (Get Sum MIQ)
3. Joaquin Olson (Academy/Pedro Sauer)
3. Jack Nagel (Get Sum MIQ)

_____________________________________________________________________________________________________

Kids Beginner Gi 115-129.9 lbs

1. Ashley Nones (Fargo BJJ)
2. Emma Buchholz (Get Sm MIQ)
3. Kaven Blazek (Get Sum MIQ)

Kids Beginner Gi 90-99.9 lbs

1. Jose Tepozteco-Galar (Academy/Pedro Sauer)
2. David Fry (Fargo BJJ)

Kids Beginner Gi 80-89.9 lbs

1. Dante Remnick (Warrior’s Cove)
2. Addisuone Harrington (Get Sum MIQ)
3. Elizabeth Cesta (Klaas Kids)
3. Jack McManus (Klaas Kids)

Kids Beginner Gi 70-79.9 lbs

1. Justus Sherk (Academy/Pedro Sauer)
2. Ian Schull (Academy/Pedro Sauer)
3. Ben Strub (MCFM/Machado)
3. David Warren (American Top Team)

Kids Beginner Gi 60-69.9 lbs

1. Caeden JEppsen (McCune’s MA/Machado)
2. Marcus Satterlee (605 Jiu-Jitsu)
3. Thaden Gilbert (American Top Team)
3. Ethan Naanes (Get Sum MIQ)

Kids Beginner Gi 50-59.9 lbs

1. Bronson Mathison (Ironworks Training Center)
2. Drew Stocco (Alliance MN)
_____________________________________________________________________________________________________

Kids Advanced NO-GI (w.subs) 100-114.9 lbs

1. Javen Guzik (Warrior’s Cove)
2. Jordan Yang (American Top Team)
3. Levi Mastrud (Fargo BJJ)

Kids Advanced NO-GI (w.subs) 90-99.9 lbs

1. Ethan Roland (Alliance MN)
2. Wyatt Sherk (Academy/Pedro Sauer)
3. Budgy Severtson (Bagerland JJ)
3. Reed Williams (Ironworks Training Center)

Kids Advanced NO-GI (w. subs) 80-89.9 lbs

1. Tyler Gustafson (Warrior’s Cove)
2. Gage Anderson (Ironworks Training Center)

 

Kids Advanced NO-GI (w. subs) 70-79.9 lbs

1. Xavier Judge (American Top Team)
2. Trent Gustafson (Warrior’s Cove)

Kids Advanced NO-GI (w. subs) 50-59.9 lbs

1. Leah Severtson (Badgerland JJ)
2. Jerome Frank (American Top Team)
3. Payton Taylor (Get Sum/MIQ)
3. Connor Warren (American Top Team)

_____________________________________________________________________________________________________

Kids Beginner NO-GI (w. subs) 115-129.9 lbs

1. Kaven Blazek (GEt Sum MIQ)
2. Damon Horning (Avatar Martial Arts)
3. Emma Buchholz (Get Sum MIQ)

Kids Beginner NO-GI (w.subs) 90-99.9 lbs

1. Jose Tepozteco-Galar (Academy/Pedro Sauer)
2. David Fry (Fargo BJJ)

Kids Beginner NO-GI (w.subs) 80-89.9 lbs

1. Jude Froh (Ironworks Training Center)
2. Addisuone Harrington (Get Sum MIQ)
3. David Fry (Fargo BJJ)
3. GAvin JEppsen (McCune’s MA/Machado)

Kids Beginner NO-GI (w. subs) 70-79.9 lbs

1. Ian Schull (Academy/Pedro Sauer)
2. Conner Weis (Set Sum MIQ)
3. Jake Schwartz (Next Level Combat/10th Planet)
3. David Warren (American Top Team)

Kids Beginner NO-GI (w. subs) 60 – 69.9 lbs

1. Caden Jeppson (McCune;s MA/Machado)
2. Ethan Naanes (Get Sum MIQ)

Kids Beginner NO-GI (w. subs) 50-59.9 lbs

1. Gavin Peterson (Lifetime Fitness)
2. Bronsen Mathison (Ironworks Training Center)

_____________________________________________________________________________________________________

Kids Novice NO-GI 60-69.9 lbs

1. Javon Taschuk (Academy/Pedro Sauer)
2. Sydney Williams (Ironworks Training Center)

Kids Novice NO-Gi 49.9 lbs & Under 

1. Cade Ostrowski (Get Sum MIQ)
2. Joaquin Olson (Academy/PedroSauer)
3. Deidryk Hoge (Get Sum MIQ)
3. Mason Carlson (Get Sum MIQ)