October 9th 2010

 

Please Send Errors/Corrections to info@submissionhunt.com

The Academy/Pedro Sauer 2950
Revolution BJJ 2160
No Rules/Machado 1410
Warrior’s Cove/Vaghi 950
Next Edge/Brasa 580
Davis Judo 450
Cellar Kickboxing 370
Lifetime Fitness 340
Doc’s Gym/Wolfpack 320
Inner Strength School of Martial Arts 320
Minnesota Top Team 240
Iron TKD 230
Carlson Gracie Jr. 200
Old School Wrestling 200
Twin Ports MMA 200
Cole’s Jiu Jitsu 190
North Metro Judo & Jitsu 190
M.K.G. 170
Next Level Combat/10th Planet St. Paul 170
Edge Jiu Jitsu 160
Mid America Martial Arts 160
Wander Braga 160
10K MMA 140
FOB 110
American Combat Academy 100
Mankato MMA 100
Gorilla Combat 80
NK 80
Des Moines Jiu Jitsu 70
Evolution 70
St. Cloud Boxing & Wrestling 70
Fargo BJJ 50
Minnesota MMA Militia 50
Dual Dragons 30
Elite Karate Studios 30
Jeff Curran 30
American Top Team 20
Excel Martial Arts 20
Lee’s TKD 20
Team ROC/Kick USA 20

$1000 Men’s Absolute Brown Belt
1. Steven Patterson (Flo MMA/Brasa)
2. Nick Robinson (No Rules/Machado)
3. Bruce Hoyer (Next Edge Brasa)

Men’s Absolute Purple Belt
1. Matt Jukkala (Revolution BJJ)
2. Eddie Davis (Davis Judo)
3. Mike Martin (Wander Braga)

Men’s 170-184.9 Purple Belt

1. John Grilz (No Rules/Machdo)
2. Mike Miskowiak (MWCFM/Machado)

Men’s 160-169.9 Purple Belt

1. Tim Blackstone (Revolution BJJ)
2. Jacob Norton (North Metro Judo & Jiu Jitsu)

Men’s Absolute Blue Belt

1. Andrew Kapel (The Academy/Sauer)
2. Chris Latozke (Academy of Combat Arts/Sauer)
3. Ben Nguyuen (Next Edge/Brasa)

Men’s 205-234.9 Blue Belt

1. Chad Hughes (Iron TKD)
2. Nolan Nesbitt (Revolution BJJ)
3. Trevor Larson (Next Edge/Brasa)

Blue Belt 185-204.9

1. Andrew Kapel (The Academy/Sauer)
2. Charlie Schultz (Warrior’s Cove/Vaghi)
3. Tim Conley (Revolution BJJ)

Blue Belt 170-184.9

1. David Henson (Carlson Gracie Jr.)
2. Chris Huckabee (Carlson Gracie Jr.)
3. Shane Jones (Iron TKD)

Men’s 160-169.9 Blue Belt

1. Nate Schut (Revolution BJJ)
2. Jacob Bunker (Cole’s Jiu Jitsu)
3. Tim Burton (10K MMA)

Men’s 150-159.9 Blue Belt

1. Angelo Ficocello (Cellar Kickboxing)
2. Robert Klink (Cellar Kickboxing)
3. Chris Hansmann (The Academy/Sauer)

Men’s 140-149.9 Blue Belt

1. Josh Wiedner (Revolution BJJ)
2. Ryan Schep (American Combat Academy)

Men’s 139.9 & Under Blue Belt

1. Ben Nguyen (Next Edge/Brasa)
2. Topher Braddock (MN Kali Group)
3.  Michael Mesfin (Revolution BJJ)

Men’s Absolute White Belt

1. Ryan Pottebaum (Cellar Kickboxing)
2. Rob Falk (Academy of Combat Arts/Sauer)
3. Andy Haugen (Revolution BJJ)

Men’s 235 & Above White Belt

1. Mark Miller (Academy of Combat Arts/Sauer)
2. Mike Guille (Wander Braga)
3. Mike Johnson (North Metro Judo & Jiu Jitsu)

Men’s 205-234.9 White Belt

1. Tom Menton (Warrior’s Cove/Vaghi)
2. Marlin Carlson (MKG Duluth)
3. Jacob Anderson (Cellar Kickboxing)

Men’s 185-204.9 White Belt

1. Spencer Oberbroecking (Davis Judo)
2. T.J. Medrud (Academy of Combat Arts/Sauer)
3. Andrew Pederson (American Top Team)

Men’s 170-184.9lbs White Belt

1. William Viereck (Next Edge/Brasa)
2. Marcus Robinson (Doc’s Gym/Wolfpack)
3. Jesse Adams (Next Edge/Brasa)

Men’s 160-169.9 White Belt

1. Doug White (The Academy/Sauer)
2. Mike Gilles (The Academy/Sauer)
3. Kuchlong Kuchlong (Next Edge/Brasa)

Men’s 150-159.9 White Belt

1. Ryan Pottebaun (Cellar Kickboxing)
2. Nick Meyer (Inner Strength Martial Arts)
3. Luke Nolby (Revolution BJJ)

Men’s 140-149.9 White Belt

1. Bernt Nelson (Academy of Combat Arts/Sauer)
2. Phi Tran (FOB)
3. Andre Tieva (The Academy/Sauer)

Men’s 139.9 and Below White BElt

1. John Madden (Next Level Combat/10th Planet St. Paul)
2. Tho Kieu (Cellar Kickboxing)
3. James Flemming (Warrior’s Cove/Vaghi)

$1000 Men’s Absolute No-Gi

1. Paul Bradley (The Academy/Sauer)
2. Bruce Hoyer (Next Edge/Brasa)
3.

Men’s 185-204.9 Advanced No Gi

1. Mike Kelly (Old School Wrestling)
2. Matt Jukkula (Revolution BJJ)
3. Doug Cuomo (Fargo BJJ)

Men’s 170-184.9 Advanced No-Gi

1. Jon Grilz (No Rules/Machado)
2. Mike MIskowiak (MWCFM/Macahdo)

Men’s 160-169.9 Advanced No-Gi

1. Russ Tabaka (Old School Wrestling)
2. Jacob Bunker (Cole’s Jiu Jitsu)
3. Luke Imes (Revolution BJJ)

Men’s 200-234.9 Intermediate No Gi

1. Chad Hughes (Iron TKD) (Fastest Submission :05 sec guillotine)
2. Trevor Larson (Next Edge/Brasa)
3. Oscar Hipp (Revolution BJJ)

Men’s 185-204.9 Intermediate No Gi

1. Thomas Matlon (R.K. Camarillo)
2. Charlie Schultz (Warrior’s Cove/Vaghi)
3. Spencer Oberbroecking (Davis Judo)

Men’s 170-184.9 Intermediate No Gi

1. Cody Lincoln (Academy of Combat Arts/Sauer)
2. Chris Huckabee (Carlson Gracie Jr.)
3. David Henson (Carlson Gracie Jr.)

Men’s 160-169.9 Intermediate No-Gi

1. Arclo Discristina (Academy Of Combat Arts/Sauer)
2. Darren Batchelor (Lifetime Fitness)
3. Timothy Burton (10K MMA)

Men’s  159.9 -159.9 Intermediate No-Gi

1. Chris Hansmann (The Academy/Sauer)
2. Peter Kelly
3. Nick Merkley (Revolution BJJ)

Men’s 140-149.9 Intermediate No-Gi

1. Ryan Elson (Des Moines Jiu Jitsu)
2. Troy Koford (No Rules/Machado)
3. Josh Weidner (Revolution BJJ)

Men’s 139.9 & Under Intermediate No-Gi

1. Topher Braddock (MN Kali Group)
2. Ben Ngyuen (Next Edge/Brasa)
3. Brad Mizfit ( Revolution BJJ)

Men’s  235 & Above Beginner No-Gi

1. Mark Miller (Academy of Combat Arts/Sauer)
2.  Christopher Santiago (Revolution BJJ)
3. Kris Veljasevic (Old School Wrestling)

Men’s 205-234.9 Beginner No Gi

1. Rene Vargas (10K MMA)
2. Bob Santer (Lifetime Fitness)
3. Chaz Lemon (Lee’s World TKD)

Men’s 185-204.9 Beginner No Gi

1. Thor Kurtz (Twin Ports MMA)
2. William Kassulker (Revolution BJJ)
3.  Justin Tonjes (Next Level Combat
/10th Planet St. Paul)

Men’s 170-184.9 Beginner  No Gi

1. Jordan Shepard (American Combat Academy)
2. Zach Symes (MWCFM/Machado)
3. Mike Estus (Team ROC/Kick USA)

Men’s 160-169.9 Beginner No-Gi

1. Jacob Ouradnik (Minnesota Milita)
2. Doug White (The Academy/Sauer)
3. Josh Holtz (Revolution BJJ)

Men’s 150-159.9 Beginner No-Gi

1. Ryan PotteBaum (Cellar Kickboxing)
2. Luke Nolby (Revolution BJJ)
3. Blake Bilder
(Next Level Combat/10th Planet Jiu Jitsu)

Men’s 140-149.9 Beginner No-Gi

1. Nick Edwards (Academy Of Combat Arts/Sauer)
2.  Andre Tieva (The Academy/Sauer)
3. Bernt Nelson (Academy Of Combat Arts/Sauer)

Men’s 139.9 & Under Beginner No-Gi

1. James Flemming (Warrior’s Cove/Vaghi)
2. Dustin Drury (Lifetime Fitness)
3. Alex Endeshaw (MKG Duluth)

Women’s Absolute White Belt

1. Crystal Brooks (Davis Judo)
2. Paige Marie Halverson (Inner Strength Martial Arts)

Women’s 160 & Above White Belt

1. Crystal Brooks (Davis Judo)
2. Cecelia Nowack (The Academy/Sauer)

Women’s 135-159.9 White Belt

1. Paige Marie Halverson (Inner Strength Martial Arts)
2. Amilia Perez (Cellar Kickboxing)
3. Katy Durushia (Cole’s Jiu Jitsu)

Women’s Beginner Absolute No-Gi

1. Cecelia Nowack (The Academy/Sauer)
2. Tiffany Simmons (Iron TKD)
3. Amilia Perez (Cellar Kickboxing)

Women’s 135-159.9 Beginner No-Gi

1. Katy Durushia (Cole’s Jiu Jitsu)
2. Tiffany Simmons (Iron TKD)
3. Diana Schmaltz (No Rules/Machado)

Master’s Absolute Purple Belt

1. Adam Frankow (The Academy/Sauer)
2. Japhy Walton (The Academy/Sauer)
3. Eddie Davis (Davis Judo)

Master’s 150-159.9 Purple Belt

1. Adam Frankow (The Academy/Sauer)
2. Japhy Walton (The Academy/Sauer)
3. Perry Argiropoulos (Minnesota Top Team)

Master’s Absolute Blue Belt

1. Kelly Johnson (The Academy/Sauer)
2. Mike Rogers (The Academy/Sauer)
3. Jonathan Larson (No Rules/Machado)

Master’s 185-204.9 Blue Belt

1. Jonathan Larson (No Rules/Machado)
2. David Bloem (Revolution BJJ)

Master’s 170-184.9 Blue Belt

1. Ben Scherer (Warrior’s Cove/Vaghi)
2. Shawn Woodhull (Apex Jiu Jitsu/Sauer)
3. Gilebrto Monroy (Doc’s Gym/Woflpack)

Master’s 160-169.9 Blue Belt

1. Andy Roman (MWCFM/Machado)
2. Scott Schmaltz (No Rules/Machado)

Master’s 150-159.9 Blue Belt

1. Kelly Johnson (The Academy/Sauer)
2. Nick Sutton (Twin Ports MMA)
3. Jeremy Johnson (Inner Strength Martial Arts)

Master’s Absolute White Belt

1. David Skora (Warrior’s Cove/Vaghi)
2. Greg Swartz (No Rules)
3. Nathan Johnson (The Academy/Sauer)

Master’s 205-234.9 White Belt

1. Rod Vucenich (Revolution BJJ)
2. Vance Rolfzen (Revolution BJJ)
3. David Skora (Warrior’s Cove/Vaghi)

Master’s 185-204.9 White Belt

1. James Linda (Warrior’s Cove/Vaghi)
2. David Toft (North Metro Judo & Jiu Jitsu)
3. Christopher Koehler (Excel Martial Arts)

Master’s 170-184.9 White Belt

1. Nathan Johnson (The Academy/Sauer)
2.  Jimmy Jones (Davis Judo)
3. Greg McDermitt (The Academy/Sauer)

Master’s 160-169.9 White Belt

1. Todd Traczyk (Warrior’s Cove)
2. Dan Sibinski (The Academy/Sauer)
3. Eric Larson (Revolution BJJ)

Master’s 150-159.9 White Belt

1. Jeremy Johnson (Inner Strength Martial Arts)
2. Bill Lindman (Twin Ports MMA)

Master’s Advanceed 150-159.9 Advanced No-Gi

1. Adam Frankow (The Academy/Sauer)
2. Perry Argiropoulos (Minnesota Top Team)

Master’s Intermediate Absolute No- Gi

1. Eric Schulte (Davis Judo)
2. Jonathan Larson (No Rules/Machado)

Master’s 185-204.9 Intermediate No-Gi

1.  Jonathan Larson (No Rules/Machado)
2. David Bloem (Revolution BJJ)

Master’s 170-184.9 Intermediate No-Gi

1. Eric Schulte (Davis Judo)
2. Shaun Lindsoe (Lifetime Fitness)
3. Gilberto Monroy (Doc’s Gym/Wolfpack)

Master’s 160-169.9 Intermediate No-Gi

1. Andrew Binsfield (St. Cloud Boxing & Wrestling)
2. Scott Schmaltz (No Rules/Machado)

Master’s 150-159.9 Intermediate No-Gi

1. Nick Sutton (Twin Ports Martial Arts)
2. Jeremy Johnson (Inner Strength Martial Arts)

Master’s Absolute Beginner No-Gi

1. David Skora (Warrior’s Cove/ Vaghi)
2. Jameson Fitzgerald (10K MMA)

Master’s 235 & Up Beginner No-Gi

1. David Skora (Warrior’s Cove/ Vaghi)
2. Jason Hout (Dual Dragons)
3. Gary Schwartz (No Rules/Machado)

Master’s 185-204.9 Beginner No-Gi

1. Max Valiarovski (Warrior’s Cove/Vaghi)
2. James Linda (Warrior’s Cove/Vaghi)
3. Jason Anderson (Warrior’s Cove/Vaghi)

Master’s 170-184.9 Beginner No-Gi

1. John Fillman (Focus MMA/Sauer)
2. TJ Kelly (NK)
3. Jim Tichy (The Academy/Sauer)

Master’s 160-169.9 Beginner No-Gi

1. Dale Barry (NK)
2. Vern Kalkbrenner (Jeff Curran/Sauer)

Teen 150-169.9 Intermediate  Gi

1. Aidan Muller (Revolution BJJ)
2. Bobby Lee

Teen 150-169.9 Beginner Gi

1. Mitchell Ceogh (Edge Jiu Jitsu)
2. Ben Sherlock (North Metro Judo & Jiu Jitsu)

Teen 140-149.9 Beginner Gi

1. Hayden Buckner (Apex Jiu Jitsu/Sauer)
2. Danny Tran (FOB)
3. Allen Weiss (Doc’s Gym/Wolfpack)

Teen 115 -129.9lbs Beginner Gi

1. Timothy Carpenter (Academy of Combat Arts/Sauer)
2. Dustin Harmeling (The Academy/Sauer)

Teen 150 -169.9lbs Novice Gi

1.  John Englehart (Lifetime Fitness)
2. Gabe Osboursen (Revolution BJJ)

Teen 114.9-129.9lbs Novice Gi

1. Dillon Schofield (Mankato Martial Arts)

Teen 150 -169.9lbs Intermediate No-Gi

1. Bobby Lee
2. Aidan Muller (Revolution BJJ)

Teen 170.9-199.9lbs Beginner No-Gi

1. Payton Otterdahl (Minnesota Top Team) *

Teen 150.9-169.9lbs Advanced No-Gi

1. MItchell Keogh (Edge Jiu Jitsu)
2. Ben Sherlock (North Metro Judo & Jiu Jitsu)
3. Samantha Damjanovich (MWCFM/Machado)

Teen 140-149.9lbs Beginner No-Gi

1. Mike Stone (Minnesota Fight Factory)
2. Sam Green (MWCFM/Machado)
3. Danny Tran (FOB)

Teen 130-139.9lbs Beginner No-Gi

1. Jack Haren (Next Level Combat/10th Planet St. Paul)
2.  Skylar Gilbertson (Revolution BJJ)

Teen 115-129.9lbs Beginner No-Gi

1. Jake Baker (Minnesota Top Team)
2. Ryan Schuman (Next Edge/Brasa)
3. Tim Carpenter (Academy of Combat Arts/Sauer)

Teen 170 -199.9lbs Novice No-Gi

1. Adam Flury (Lifetime Fitness)
2. Hayden Stone (Elite Karate Studio)

Teen 150-169.9lbs Novice No-Gi

1. John Englehart (Lifetime Fitness)
2. Alex Linne (Lifetime Fitness)
3. Gabe Osbournsen (Revolution BJJ)

Teen 130–139.9lbs Novice No-Gi

1. Cody Roper (Elite Karate Studio)
2. Nate Entleutner (No Rules/Machado)

Teen 114.9-129.9lbs Novice No-Gi

1. Dillon Schofield (Mankato Martial Arts)
2. Tucker Poikonen (Gorilla Combat)

Teen 115-129.9lbs Beginner No-Gi

1. Mike Jones (MWCFM/Machado)
2. Connor Ehret (Gorilla Combat)

Kids 100-114.9lbs Intermediate Gi

1. Justin Craswell (Revolution BJJ)
2. Andrew Hollenbeck (The Academy/Sauer)
3. Elizabeth Keznoff (No Rules/Machado)

Kids 90-99.9lbs Intermediate Gi

1. Connor McCune (No Rules/Machado)
2. Wilson Bernards (The Academy/Sauer)

Kids 70- 79.9 Intermediate Gi

1. Ethan Roland (Revolution BJJ)
2. Zoe Parks (Warriors Cove/Vaghi)

Kids 60-69.9lbs Intermediate Gi

1. Gunnar Nelson (The Academy/Sauer)
2. Tyler Gustafson (Warrior’s Cove/Vaghi)
3. Solomon Parks (Warrior’s Cove/Vaghi)

Kids 100-114.9lbs Beginner Gi

1. Adam Borisenko
2. Sam Carey (Mid-America Martial Arts)

Kids 80-89.9lbs  Beginner Gi

1. Noah Anderson (Revolution BJJ)
2. Gavin Inwards (Revolution BJJ)

Kids 80-89.9lbs Novice Gi

1. Jayla Follet (Inner Strength Martial Arts)
2. Michael McIntyre (The Academy/Sauer)
3. Ayanna Moy (The Academy/Sauer)

Kids 70-79.9lbs Beginner Gi

1. Ian Schull (The Academy/Sauer)
2. Emma Big Bear (Revolution BJJ)
3. Devin Jacekno (The Academy/Sauer)

Kids 40-49.9lbs Novice-Gi

1. TJ Jasicki (Revolution BJJ)
2. Logan Inwards (Revolution BJJ)
3. Hogan Jasicki (Revolution BJJ)

Kids 90-99.9lbs Intermediate No-Gi

1. Connor McCune (No Rules/Machado)
2. Jayla Follet (Inner Strength Martial Arts)
3. Wilson Bernards (The Academy/ Sauer)

Kids 100-114.9lbs Intermediate No-Gi

1. Justin Craswell (Revolution BJJ)
2. Elizabeth Keznoff (No Rules/Machado)
3. Andrew Hollenbeck (The Academy/Sauer)

Kids 70-79.9lbs Intermediate No-Gi

1. Ethan Roland (Revolution BJJ)
2. Zoe Parks (Warrior’s Cove/Vaghi)

Kids 60-69.9lbs Intermediate No-Gi

1. Gunnar Nelson (The Academy/Sauer)
2. Tyler Gustafson (Warrior’s Cove/Vaghi)
3. Solomon Parks (Warrior’s Cove/Vaghi)

Kids 60-69.9lbs Intermediate No-Gi

1. Sam Carey (Mid America Martial Arts)
2. Adam Borisenko
3. Driton Hays (Evolution)

Kids 80-89.9lbs Beginner No-Gi

1. Noah Anderson (Revolution BJJ)
2. Gavin Inwards (Revolution BJJ)

Kids 70-79.9lbs Beginner No-Gi

1. Ian Schull (The Academy/ Sauer)
2. Devin Jacenko (The Academy/ Sauer)

Kids 49.9 and under Novice No-Gi

1. Ayana Moy (The Academy/Sauer)
2. Lucas Inwards (Revolution BJJ)