May 11th, 2013 

 

TEAM POINTS:

5910 Team Pedro Sauer

2890 Warrior’s Cove

1490 Get Sum MIQ

790 Next Edge

720 Doc’s

590 McCune’s/Machado/MCFM

480 Fargo BJJ

480 Progressive Martial Arts

470 Red Schafer MMA

430 Ironworks

370 Iron TKD

310 The Cellar

300 American Top Team

290 Northern Jiu Jitsu

270 Lifetime Fitness

250 Inner Strength

230 World Jiu Jitsu

210 MN School of Martial Arts

200 Alliance MN

170 Gracie Barra

160 Dog Soldiers

160 D1CC Freestyle

160 North Metro BJJ

120 Mizu Ryu

100 Excel Lifeforce Martial Arts

90 Augsburg Wrestling

90 Valhalla

70 Focus MMA

50 Spartan MN Oakdale

40 Compound MMA

20 AMA

—————————————————————————————————————–

Please Send Errors/Corrections to info@submissionhunt.com 

 

Black/Brown Belt OPEN WEIGHT

1. Brock Larson (Get Sum MIQ)
2. Bruce Hoyer (Next Edge Academy/Brasa)
3. Adam Frankow (Academy/Pedro Sauer)
3. Rocco Basile (Gracie Barra)

Purple Belt OPEN WEIGHT

1. Dan Opsahl (Academy/Pedro Sauer)
2. Eric Stovern (Get Sum MIQ)
3. Josh Moody (Red Schafer MMA)
3. Kyle Chaney (Academy/Pedro Sauer)

Purple Belt 200-224.9 lbs

1. Dan Opsahl (Academy/Pedro Sauer)
2. Josh Moody (Red Schafer MMA)
3. Austin Heidlage (Ironworks Training Center)
3. Eddie Larrea (D1CC Freestyle MMA)

Purple Belt 170-179.9 lbs

1. Jacob Bunker (Mizu Ryu)
2. Ben Wheeler (Fargo BJJ)

Purple Belt 150-159.9 lbs

1. Kyle Chaney (Academy/Pedro Sauer)
2. Justin Kahmann (Academy/Pedro Sauer)
3. Ben Keen (Fargo BJJ)
3. Garrett Murray (Progressive Martial Arts)

—————————————————————————————————————-

Blue Belt OPEN WEIGHT

1. Chad Hughes (Iron TKD)
2. Joseph LaHoud (Academy/Pedro Sauer)
3. Mike Boucher (Doc’s)
3. Derek Klemm (Next Edge Academy/Brasa)

Blue Belt 225 lbs & Above

1. Dan Goodson (Warrior’s Cove)
2. Greg McDermitt (Academy/Pedro Sauer)

Blue Belt 200-224.9 lbs

1. Chad Hughes (Iron TKD)
2. Derek Klemm (Next Edge Academy/Brasa)
3. Adam Glass (Academy/Pedro Sauer)
3. Mike Boucher (Doc’s)

Blue Belt 190-199.9 lbs

1. Joseph LaHoud (Academy/Pedro Sauer)
2. Ty Bowling (Spartan Martial Arts)
3. Nick Erickson (The Academy of Elk River)

Blue Belt 170-179.9 lbs

1. Geoffrey Latsch (Get Sum MIQ)
2. Adam Hill (Academy/Pedro Sauer)
3. Curtis Majors (Doc’s)

Blue Belt 150-159.9 lbs

1. Lucas Lundgren (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
2. Justin Jagusch (Academy/Pedro Sauer)
3. Edward Albrecht (MN School of Martial Arts)
3. Marc Renville (McCune’s MA/Machado)

Blue Belt 140-149.9 lbs

1. Reid Weiland (McCune’s MA/Machado)
2. Alberto Herrera (Alliance MN)

—————————————————————————————————————-

White Belt OPEN WEIGHT

1. Bobby Lee (Get Sum MIQ)
2. Dustin Hjelle (Apex Jiu-Jitsu)
3. Jake Vinje (Apex Jiu-Jitsu)
3. Alex Nelson (Next Edge Academy/Brasa) 

White Belt 200-224.9 lbs

1. Rob Hoskin (Alliance MN)
2. Matt Merritt (Gracie Barra)
3. Aaron Chaney (Chaney)
3. Adam Gale

White Belt 180-189.9 lbs

1. Dustin Hjelle (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
2. Brian Burth (Spartan Martial Arts)
3. David Vinje (McCune’s MA/Machado)
3. Josh Tweed (McCune’s MA/Machado)

White Belt 170-179.9 lbs

1. Ben Locken (Academy/Pedro Sauer)
2. Alex Nelson (Next Edge Academy/Brasa)
3. Drew Messerschmidt (Next Edge Academy/Brasa)
3. William Lee (Alliance MN)

White Belt 160-169.9 lbs

1. Carl Klemp (Ironworks Training Center)
2. Jeremy Levenhagen (Fargo BJJ)
3. George Alexandrou (AMA)
3. Ryan Loftus (The Academy of Elk River)

White Belt 150-159.9 lbs

1. Jake Vinje (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
2. Dallas Jorgenson (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
3. Matt Fuka (Progressive Martial Arts)
3. Jason Anderson (Academy/Pedro Sauer)

White Belt 140-149.9 lbs

1. Holton Lubinski (The Academy of Elk River)
2. Joe Waverek (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
3. Nick Kluch (Academy/Pedro Sauer)
3. Mike Larson (Get Sum MIQ)

White Belt 130-139.9 lbs

1. Jarred Melicher (Progressive Martial Arts)
2. Derek Cleveland (Get Sum MIQ)
3. John Dahl (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
3. Kegan Frausto (Academy/Pedro Sauer)

White Belt 129.9 lbs and Under

1. Sean Stebbins (Academy/Pedro Sauer)
2. Omar Garcia (Minnesota Top Team)
3. Michael Cribbs (Academy/Pedro Sauer)

—————————————————————————————————————-

Masters Purple Belt OPEN WEIGHT

1. Nate Lyness (Spartan Martial Arts)
2. Ed Schutte (Warrior’s Cove)
3. David Skora (Warrior’s Cove)
3. Mike Wayman (Academy/Pedro Sauer)

Masters Purple Belt 200 lbs & Above 

1. David Skora (Warrior’ Cove)
2. Nate Lyness (Spartan Martial Arts)

Masters Purple Belt 175-199.9 lbs 

1. Mike Wayman (Academy/ Pedro Sauer)
2. Ed Schutte (Warrior’s Cove)

—————————————————————————————————————-

Masters Blue Belt OPEN WEIGHT 

1. Andy Binsfeld (Get Sum MIQ)
2. Seth Sorenson (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
3. Adam Glass (Academy/Pedro Sauer)
3. John Mulheran (Alliance MN)

Masters Blue Belt 170-179.9 lbs 

1. Marcus Robinson (Doc’s/Wolfpack/AMA)
2. John Mulheran (Alliance MN)
3. Darrell Crosby (Excel Lifeforce Martial Arts)

Masters Blue Belt 160-169.9 lbs 

1. Andy Binsfeld (Get Sum MIQ)
2. Seth Sorenson (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
3. Michael Manderfeld (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)

—————————————————————————————————————-

Masters White Belt OPEN WEIGHT

1. Adam Board (Doc’s/Wolfpack/AMA)
2. Michael Brevig (Doc’s)
3. Matthew Bird (Iron TKD)
3. John Melsha (Spartan Martial Arts)

Masters White Belt 225 lbs & Above

1. Rob Jackson (The Academy of Elk River)
2. Matthew Bird (Iron TKD)

Masters White Belt 190-199.9 lbs 

1. Jeff Rank (Spartan Martial Arts)
2. Travis Leiviska (Get Sum MIQ)

Masters White Belt 170-179.9 lbs 

1. Andy Strub (MCFM/Machado)
2. Adam Board (Doc’s/Wolfpack/AMA)
3. Rusty Crabbs (Warrior’s Cove)

Masters White Belt 160-169.9 lbs 

1. John Melsha (Spartan Martial Arts)
2. Brock Sullivan (Progressive Martial Arts)
3. Gil Petersen (The Academy of Elk River)

—————————————————————————————————————-

Womens White Belt OPEN WEIGHT

1. Pam Sorenson (Cellar Kickboxing)
2. Lauren Lehmkuhl (Doc’s)
3. Linsey Williams (Academy/Pedro Sauer)
3. Michelle Biniek (Get Sum MIQ)

Womens White Belt 135-159.9 lbs

1. Pam Sorenson (Cellar Kickboxing)
2. Lauren Lehmkuhl (Doc’s)
3. Jamie Bertram (McCune’s MA/Machado)
3. Alex Gilquist (Warrior’s Cove)

Women’s White Belt 120-134.9 lbs

1. Linsey Williams (Academy/Pedro Sauer)
2. Michelle Biniek (Get Sum MIQ)
3. Lauren Tomcheck (Cellar Kickboxing)

—————————————————————————————————————–

Mens Expert No Gi OPEN WEIGHT

1. Sonny Yohn (Academy/Pedro Sauer)
2. Austen Heidlage (Ironworks Training Center)
3. Josh Moody (Red Schafer MMA)
3. Nate Howe (Warrior’s Cove)

Mens Expert No Gi 225 lbs & Above

1. Dan Goodson (Warrior’s Cove)
2. Bruce Hoyer (Next Edge Academy/Brasa)

Mens Expert No Gi 200-224.9 lbs

1. Josh Moody (Red Schafer MMA)
2. Eddie Larrea (D1CC Freestyle MMA)
3. Nate Howe (Warrior’s Cove)
3. Ausen Heidlage (Ironworks Training Center)

Mens Expert No Gi 170-179.9 lbs

1. Scott Sievewright (Red Schafer MMA)
2. Ben Wheeler (Fargo BJJ)

Mens Expert No Gi 150-159.9 lbs

1. Ben Keen (Fargo BJJ)
2. Garrett Murray (Progressive Martial Arts)

Mens Expert No Gi 140-149.9 lbs

1. Reid Weiland (McCune’s MA/Machado)
2. Justin Kahmann (Academy/Pedro Sauer)

—————————————————————————————————————-

Mens Intermediate No Gi OPEN WEIGHT

1. Chad Hughes (Iron TKD)
2. Marc Renville (McCune’s MA/Machado)

3. Brooks Monahan (Warrior’s Cove)
3. Dan Goodson (Warrior’s Cove)

Mens Intermediate No Gi 200-224.9 lbs

1. Chad Hughes (Iron TKD)
2. Ty Bowling (Spartan Martial Arts)
3. Derek Klemm (Next Edge Academy/Brasa)
3. Greg McDermitt (Academy/Pedro Sauer)

Mens Intermediate No Gi 180-189.9 lbs

1. Josh Kohler (Augsburg Wrestling)
2. Zach Cornett (Lifetime Fitness)
3. Nick Erickson (The Academy of Elk River)

Mens Intermediate No Gi 170-179.9 lbs

1. Adam Hill (Academy/Pedro Sauer)
2. CT Bailey (Academy/Pedro Sauer)
3. Chris Huckabee (Progressive Martial Arts)
3. Geoffrey Latsch (Get Sum MIQ)

Mens Intermediate No Gi 160-169.9 lbs

1. Mike Waverek (Valhalla)
2. Joe Pawlenty (Lifetime Fitness)

Mens Intermediate No Gi 150-159.9 lbs

1. Brooks Monahan (Warrior’s Cove)
2. Edward Albrecht (MN School of Martial Arts)
3. Lucas Lundgren (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
3. Marc Renville (McCune’s/Machado)

—————————————————————————————————————-

Mens Beginner No Gi OPEN WEIGHT

1. Bobby Lee (Get Sum MIQ)
2. Carl Klemp (Ironworks Training Center)
3. Luis Vela (Progressive Martial Arts)
3. Greg Wolter (Compound MMA)

Mens Beginner No Gi 225 lbs & Above

1. John Girdley (Get Sum MIQ)
2. Luis Vela (Progressive Martial Arts)
3. Rob Jackson (The Academy of Elk River)

Mens Beginner No Gi 200-224.9 lbs

1. Mason Perry (Cellar Kickboxing)
2. Kyle Kats (The Academy of Elk River)
3. Mason Hendricks (Lifetime Fitness)
3. Brandon Larson (Fargo BJJ)

Mens Beginner No Gi 180-189.9 lbs

1. David Vinje (McCune’s MA/Machado)
2. Richard Carlson (Lifetime Fitness)
3. Brian Burth (Spartan Martial Arts)

Mens Beginner No Gi 170-179.9 lbs

1. Drew Messerschmidt (Next Edge Academy/Brasa)
2. Alex Nelson (Next Edge Academy/Brasa)
3. Greg Wolter (Compound MMA)
3. Adam McCallister (Northern Jiu-Jitsu)

Mens Beginner No Gi 160-169.9 lbs

1. Carl Klemp (Ironworks Training Center)
2. Ryan Loftus (The Academy of Elk River)
3. Bruno Farren (Progressive Martial Arts)
3. Keegan Cell (Focus MMA)

Mens Beginner No Gi 150-159.9 lbs

1. Doug Wiitala (Northern Jiu-Jitsu)
2. Derek Henke (Progressve Martial Arts)
3. Lank Muir (Progressive Martial Arts)
3. Jake Vinje (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)

Mens Beginner No Gi 140-149.9 lbs

1. Jayson Krogh (Focus MMA)
2. Holton Lubinski (The Academy of Elk River)
3. Nick Kluch (Academy/Pedro Sauer)
3. Dylan Bethke (Lifetime Fitness)

Mens Beginner No Gi 130-139.9 lbs

1. Sean Stebbins (Academy/Pedro Sauer)
2. Jarred Melicher (Progressive Martial Arts)
3. Willie Budhram (Academy/Pedro Sauer)

—————————————————————————————————————-

Mens Novice No Gi OPEN WEIGHT

1. Jacob Konold (Northern Jiu-Jitsu)
2. Kyle Storley (Northern Jiu-Jitsu)
3. Mat Price (Ironworks Training Center)
3. Alex Dundie (Northern Jiu-Jitsu)

Mens Novice No Gi 200-224.9 lbs

1. Cameron Howard (Northern Jiu-Jitsu)
2. Mat Price (Ironworks Training Center)
3. Adam Gale

Mens Novice No Gi 180-189.9 lbs

1. Jacob Konold (Northern Jiu-Jitsu)
2. Josh Tweed (McCune’s MA/Machado)
3. Kenny Larocque (Progressive Martial Arts)

Mens Novice No Gi 160-169.9 lbs

1. Dave Whipple (Academy/Pedro Sauer)
2. Tyler Schwartz (Lifetime Fitness)
3. Zachary Peterson (Academy of Elk River)

Mens Novice No Gi 150-159.9 lbs

1. Jason Anderson (Academy of Elk River)
2. Dallas Jorgenson (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
3. Kyle Storley (Northern Jiu-Jitsu)

Mens Novice No Gi 130-139.9 lbs

1. John Dahl (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
2. Derek Cleveland (Get Sum MIQ)
3. Clay Ulberg (Ironworks Training Center)
3. Brent Marshik

Mens Novice No Gi 129.9 lbs & Under

1. Michael Cribbs (Academy/Pedro Sauer)
2. Nicholas Boisvert

——————————————————————————————————-———

 

Directors 200 lbs & Above No-Gi

1. Rob Jackson (Academy/Pedro Sauer)
2. Will Newmann (Doc’s Gym/Wolfpack)

—————————————————————————————————————-

Masters Expert No Gi OPEN WEIGHT

1. Ed Schutte (Warrior’s Cove)
2. Mike Wayman (Academy/Pedro Sauer)
3. David Skora (Warrior’s Cove)

Masters Expert No Gi 200 lbs & Above

1. Bruce Hoyer (Next Edge Academy/Brasa)
2. David Skora (Warrior’s Cove)

Masters Expert No Gi 174.9-199.9 lbs

1. Mike Wayman (Academy/Pedro Sauer)
2. Ed Schutte (Warrior’s Cove)

 

Masters Intermediate No Gi OPEN WEIGHT

1. Greg McDermitt (Academy/Pedro Sauer)
2. Seth Sorenson (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)
3. Adam Glass (Academy/Pedro Sauer)

Masters Intermediate No Gi 180-189.9 lbs

1. Marcus Robinson (Doc’s/Wolfpack/AMA)
2. Mike Bauman

Masters Intermediate No Gi 170-179.9 lbs

1. Marcus Robinson (Doc’s/Wolfpack/AMA)
2. Darrell Crosby (Excel Lifeforce Martial Arts)

Masters Intermediate No Gi 160-169.9 lbs

1. Andy Binsfeld (Get Sum MIQ)
2. Seth Sorenson (Apex Jiu-Jitsu/Pedro Sauer)

 

Masters Beginner No Gi OPEN WEIGHT

1. Travis Leiviska (Get Sum MIQ) 
2. Adam Board (Doc’s/Wolfpack/AMA)
3. Rusty Crabbs (Warrior’s Cove)

Masters Beginner No Gi 170-179.9 lbs

1. Adam Board (Doc’s/Wolfpack/AMA)
2. Gil Petersen (The Academy of Elk River)
3. Rusty Crabbs (Warrior’s Cove)

—————————————————————————————————————-

Womens Beginner No Gi OPEN WEIGHT

1. Pam Sorenson (Cellar Kickboxing)
2. Alex Gilquist (Warrior’s Cove)
3. Linsey Williams (Academy/Pedro Sauer)
3. Lauren Tomcheck (Cellar Kickboxing)

Women’s Beginner No Gi 135-159 lbs

1. Pam Sorenson (Cellar Kickboxing)
2. Alex Gilquist (Warrior’s Cove)

Women’s Beginner No Gi 120-134.9

1. Linsey Williams (Academy/Pedro Sauer)
2. Michelle Biniek (Get Sum MIQ)
3. Lauren Tomcheck (Cellar Kickboxing)

 

Womens Novice No Gi OPEN WEIGHT

1. Lauren Lehmkuhl (Doc’s)
2. Jamie Bertram (McCune’s MA/Machado)

Womens Novice No Gi 135-159 lbs

1. Lauren Lehmkuhl (Doc’s)
2. Jamie Bertram (McCune’s MA/Machado)

—————————————————————————————————————-

 

Teens Advanced Gi 160-179.9 lbs 

1. Karter Holthusen (Minnesota Top Team)
2. Maksim Savianok (Next Edge Academy/Brasa)
3. Noah Buhr (Inner Strength)

Teens Advanced Gi 150-159.9 lbs 

1. Karter Holthusen (Minnesota Top Team/ Pedro Sauer)
2. Jack Anderson (Warrior’s Cove)
3. Brandon Krekelberg (Warrior’s Cove)

Teens Advanced Gi 110-119.9 lbs 

1. Javen Guzik (Warrior’s Cove)
2. Jordan Yang (American Top Team)
3. Chase Dahlen (American Top Team)
3. Kyle Hansen (North Metro Judo and Jiu-Jitsu)

—————————————————————————————————————-

Teens Beginner Gi 150-159.9 lbs 

1. Logan Carter (Academy/Pedro Sauer)
2. Cam D’Incau (MN School of Martial Arts)

Teens Beginner Gi 130-139.9 lbs 

1. Kegan Frausto (Academy/Pedro Sauer)
2. Wyatt Dutcher (Academy/Pedro Sauer)
3. Bruno Reyes (Academy/Pedro Sauer)
3. Cole Thiesse (Get Sum MIQ)

—————————————————————————————————————–

 

Kids Advanced Gi 115-129.9 lbs

1. Tyler Gustafson (Warrior’s Cove)
2. Spencer Tuominen (Warrior’s Cove)

Kids Advanced Gi 90-99.9 lbs

1. Devin Jacenko (Academy/Pedro Sauer)
2. Jose Tepozteco (Academy/Pedro Sauer)
3. Phillip Atkinson (Get Sum MIQ)

Kids Advanced Gi 80-89.9 lbs

1. Elizabeth Cesta (World Jiu-Jitsu Academy)
1. Jack McManus (World Jiu-Jitsu Academy)
3. Ian Schull (Academy/Pedro Sauer)
3. Trenton Gustafson (Warrior’s Cove)

—————————————————————————————————————-

Kids Beginner Gi 115-129.9 lbs 

1. Alex Keiser (Spartan Martial Arts)
2. Mikhail Potabenko (Academy/Pedro Sauer)

Kids Beginner Gi 90-99.9 lbs 

1. Conner Weiss (Get Sum MIQ)
2. Phillip Atkinson (Get Sum MIQ)

Kids Beginner Gi 80-89.9 lbs 

1. Conner Weiss (Get Sum MIQ)
2. David Fry (Fargo BJJ)
3. Kent Tuominen (Warrior’s Cove)
3. Oliver Schwab (Get Sum MIQ)

Kids Beginner Gi 60-69.9 lbs 

1. Javon Taschuk (Academy/Pedro Sauer)
2. Mike Amos (Warrior’s Cove)
3. Madyn Mortenson (Gracie Barra)

Kids Beginner Gi 50-59.9 lbs 

1. Rickson Mortenson (Gracie Barra)
2. Cade Ostrowski (Get Sum MIQ)
3. Caden McManus (World Jiu-Jitsu Academy)
3. Gianna Alverez-Avelli (Spartan Martial Arts)

Kids Beginner Gi 49.9 lbs & Under

1. Mason Carlson (Get Sum MIQ)
2. Deidryk Hoge (Get Sum MIQ)
3. Layla Philipp (Get Sum MIQ)

—————————————————————————————————————-

Kids Novice Gi 60-69.9 lbs

1. Andrew Nourie (Academy/Pedro Sauer)
2. Jayden Sorour (Academy/Pedro Sauer)

—————————————————————————————————————-

 

Teens Advanced No Gi 180-199.9 lbs

1. Kyle Christenson (Warrior’s Cove)
2. Noah Buhr (Inner Strength)

Teens Advanced No Gi 160-179.9 lbs

1. Maksim Savianok (Next Edge Academy/Brasa)
2. Noah Buhr (Inner Strength)

Teens Advanced No Gi 150-159.9 lbs

1. Karter Holthusen (Minnesota Top Team/Pedro Sauer)
2. Brandon Krekelberg (Warrior’s Cove)

Teens Advanced No Gi 140-149.9 lbs

1. Jack Anderson (Warrior’s Cove)
2. Brandon Krekelberg (Warrior’s Cove)

Teens Advanced No Gi 110-119.9 lbs

1. Javen Guzik (Warrior’s Cove)
2. Kyle Hansen (North Metro Judo and Jiu-Jitsu)

3. Jordan Yang (American Top Team)
3. Chase Dahlen (American Top Team)

—————————————————————————————————————-

Teens Beginner No Gi 200 lbs & Above

1. Josh Cuellar (Dog Soldiers)
2. Jordan Paiz (Dog Soldiers)

Teens Beginner No Gi 180-199.9 lbs 

1. Logan Carter (Academy/Pedro Sauer)
2. Jordan Paiz (Dog Soldiers)

Teens Beginner No Gi 150-159.9 lbs 

1. Logan Carter (Academy/Pedro Sauer)
2. Cam D’Incau (MN School of Martial Arts)

Teens Beginner No Gi 140-149.9 lbs 

1. Cam D’Incau (MN School of Martial Arts)
2. Javier Rivera (Dog Soldiers)

Teens Beginner No Gi 130-139.9 lbs 

1. Kegan Frausto (Academy/Pedro Sauer)  
2. Bruno Reyes (Academy/Pedro Sauer)
3. Wyatt Dutcher (Academy/Pedro Sauer)
3. Danny Garzon (Dog Soldiers)

—————————————————————————————————————-

 

Kids Advanced No Gi (w.subs) 115-129.9 lbs 

1. Spencer Tuominen (Warrior’s Cove)
2. Tyler Gustafson (Warrior’s Cove)

Kids Advanced No Gi (w.subs) 90-99.9 lbs 

1. Devin Jacenko (Academy/Pedro Sauer)
2. Jose Tepozteco (Academy/Pedro Sauer)

Kids Advanced No Gi (w. subs) 80-89.9 lbs

1. Ian Schull (Academy/Pedro Sauer)
2. Trenton Gustafson (Warrior’s Cove)

—————————————————————————————————————-

Kids Beginner No Gi (w. subs) 115-129.9 lbs 

1. Alex Keiser (Spartan MN Oakdale)
2. Mikhail Potabenko (Academy/Pedro Sauer)

Kids Beginner No Gi (w.subs) 80-89.9 lbs

1. Conner Weiss (Get Sum MIQ)
2. David Fry (Fargo BJJ)
3. Anthony Gustafson (Warrior’s Cove)

Kids Beginner No Gi (w. subs) 60 – 69.9 lbs 

1. Javon Taschuk (Academy/Pedro Sauer)
2. Gavin Peterson (Lifetime Fitness)

3. Mike Amos (Warrior’s Cove)

Kids Beginner No Gi (w. subs) 50-59.9 lbs 

1. Gianna Alverez-Avelli (Spartan Martial Arts)
2. Ryan Yoswa (Spartan Martial Arts)
3. Cade Ostrowski (Get Sum MIQ)
3. Sean Engelstad (Get Sum MIQ)

Kids Beginner No Gi (w. subs) 49.9 lbs & Under 

1. Mason Carlson (Get Sum MIQ)
2. Deidryk Hoge (Get Sum MIQ)

—————————————————————————————————————-

Kids Novice No Gi 60-69.9 lbs

1. Jayden Sorour (Academy/Pedro Sauer)
2. Andrew Nourie (Academy/Pedro Sauer)