May 2015 Submission Hunt Results

Please send errors/corrections to info@submissionhunt.com

———————————————————————————————

———————————————————————————————

TEAM POINTS

4,490 Team Pedro Sauer
790 Warrior’s Cove
730 Next Edge Academy
580 World Jiu Jitsu Academy
520 Performance Compound
380 First BJJ
320 Fargo BJJ
290 Tracks BJJ
280 Black Arrow
260 Leading Edge MMA
250 Ironworks Training Center
240 MY BJJ
230 United/Wamma/Leading Edge
220 Next Level Combat/10th Planet
210 The GRIND
180 Alliance MN
180 Minnesota Militia
180 Spartan Martial Arts
150 Legacy AMA
150 MNSU BJJ
140 Golden Valley
120 Minnesota Storm
110 Doc’s Team
100 American Top Team
100 Caio Terra/Avalon
100 Mario Roberto Jiu Jitsu Academy
100 MFC
90 AMA-Wolfpack
80 Academy of Combat Arts
80 Gracie Humaita Winnipeg
70 The Cellar
50 Aberdeen
50 McCune’s
30 Combat Jiu Jitsu
30 Jitz Junkyz

———————————————————————————————

———————————————————————————————

Kids’ Novice Gi (49.9 lbs. & Under)

1. Erik Dyrseth (Mario Roberto Jiu Jitsu Academy)
2. Madison Peters (The Academy/Pedro Sauer)

Kids’ Novice Gi (60-69.9 lbs.)

1. Brian Berg (The Academy/Pedro Sauer)
2. Isabelle Satterlee (Next Edge Academy)

Kids’ Beginner Gi (49.9 lbs. & Under)  

1. Amerey Lee (The Academy/Pedro Sauer)
2. Declan Ahern (The Academy Elk River)

Kids’ Beginner Gi (50-59.9 lbs.)

1. Zachary Weismann (M-Theory/Pedro Sauer)
2. Brayden Thompson (Gracie Humaita Winnipeg)
3. Westyn Fenske (The Academy/Pedro Sauer)

Kids’ Beginner Gi (60-69.9 lbs.)

1. Yirga Reminick (Golden Valley)
2. Ty Schmidt (Alliance)

Kids’ Beginner Gi (70-79.9 lbs.)

1. Jayden Sorour (The Academy Elk River)
2. Ty Schmidt (Alliance)
3. Aiden Migneault (The Academy Elk River)

Kids’ Beginner Gi (80-89.9 lbs.)

1. Marcus Satterlee (Next Edge Academy)
2. Jayden Sorour (The Academy Elk River)

Kids Advanced Gi (60-69.9 lbs.)

1. Caden McManus (World Jiu Jitsu Academy)
2. Neven Peterson (The GRIND)
3. Dylan Peters (The Academy/Pedro Sauer)

Kids Advanced Gi (80-89.9 lbs.)

1. Connor Warren (Minnesota Top Team)
2. Rickson Mortensen (Tracks BJJ)

Kids Advanced Gi (100-114.9 lbs)

1. Jack McManus (World Jiu Jitsu Academy)
2. Ivan Fields (The Academy/Pedro Sauer)
3. Zacary Baca (AMA-Wolfpack)
3. Chiara Canevari (Tracks BJJ)

———————————————————————————————

Teens Girls’ Gi (134.9 lbs. & Under)

1. Elizabeth Cesta (World Jiu Jitsu Academy)
2. Hannah Nicholas (First BJJ)
3. Madyn Mortensen (Tracks BJJ)

Teens’ Beginner Gi (99.9 lbs. & Under)

1. Edwin Markey (The Academy Elk River)
2. Eli Bauer (The Academy Elk River)

Teens’ Beginner Gi (120-129.9 lbs.)

1. Chiara Canevari (Tracks BJJ)
2. Hunter Wavinak (McCune’s Martial Arts)

———————————————————————————————

Women’s White Belt (120-134.9 lbs.)

1. Samantha Sivilay (Legacy AMA)
2. Katrina Swymeler (Black Arrow)
3. Lisa Fall (World Jiu Jitsu Academy)
3. Abbie Poush (Caio Terra/Avalon)

Women’s White Belt (135-159.9 lbs.)

1. Mallory Garcia (Next Edge Academy)
2. Katrina Swymeler (Black Arrow)
3. Lisa Fall (World Jiu Jitsu Academy)

Women’s White Belt (Open Weight)

1. Samantha Sivilay (Legacy AMA)
2. Mallory Garcia (Next Edge Academy)

Women’s Blue Belt (135-159.9 lbs.)
1. Linsey Williams (The Academy/Pedro Sauer)
2. Cassandra Alfveby (Next Level Combat/10th Planet)
3. Asia Robinson (Doc’s Team)

———————————————————————————————

Men’s White Belt (140-149.9 lbs.)
1. Nicholas Vogel (Legacy AMA)
2. Holton Lubinski
3. Austin Falkman (The Academy Elk River)
3. David Lauthen (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s White Belt (150-159.9 lbs.)
1. Alexander Clifton (Fargo BJJ)
2. Matt Halverson (The Academy/Pedro Sauer)
3. Will Clifford (The Academy Elk River)
3. Randy Phraviseth (AMA-Wolfpack)

Men’s White Belt (170-179.9 lbs.)

1. Zachary Hanson (American Top Team)
2. Addie Hansana (Academy of Combat Arts)
3. Brandon Krekelberg (Warrior’s Cove)
3. Jason Campbell

Men’s White Belt (190-199.9 lbs.)

1. Michael Reed (Spartan Martial Arts)
2. Jesse Langenfeld (The Academy/Pedro Sauer)
3. Angelo Fruci (Warrior’s Cove)

Men’s White Belt (225 lbs. & Over)
1. Travis Henn (Ironworks Training Center)
2. Lucas Augustyn (Leading Edge MMA)

Men’s White Belt (Open Weight)

1. Travis Henn (Ironworks Training Center)
2. Angelo Fruci (Warrior’s Cove)
3. Zachary Hanson (American Top Team)
3. Matt Halverson (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s Blue Belt (140-149.9 lbs.)

1. Marcus Beddor (M-Theory/Pedro Sauer)
2. BJ Vang
(The Academy/Pedro Sauer)
3. Willie Budhram (The Academy/Pedro Sauer)
3. Wyatt Dutcher (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s Blue Belt (150-159.9 lbs.)

1. Morgan Frazier (Leading Edge MMA)
2. Wade Norton (Warrior’s Cove)
3. Lucas Lundgren (Apex Jiu Jitsu/Pedro Sauer)
3. Kevin Murphy (Apex Jiu Jitsu/Pedro Sauer)

Men’s Blue Belt (160-169.9 lbs.)

1. Anthony McIntosh (The Academy/Pedro Sauer)
2. Jesse Poolaw (The Academy/Pedro Sauer)
3. Daniel Rood (The Academy/Pedro Sauer)
3. Cassandra Alfveby (Next Level Combat/10th Planet)

Men’s Blue Belt (170-179.9 lbs.)

1. Joseph Rhoades (First BJJ)
2. Christophe Velez (First BJJ)
3. Robert Lee (Performance Compound)
3. Nick Rahn (Tracks BJJ)

Men’s Blue Belt (180-189.9 lbs.)

1. Jackson McVey (Warrior’s Cove)
2. Cody Puls (United/Wamma/Leading Edge)

Men’s Blue Belt (225 lbs. & Over)140

1. Ali Hyali (The Academy/Pedro Sauer)
2. James Pomar (First BJJ)

Men’s Blue Belt (Open Weight)

1. Marcus Beddor (M-Theory/Pedro Sauer)
2. Jackson McVey (Warrior’s Cove)
3. Joseph Rhoades (First BJJ)
3. James Pomar (First BJJ)

Men’s Purple Belt (150-159.9 lbs.)

1. Marvin Blumer (Minnesota Militia)
2. Dan Moret (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s Brown/Black Belt (Open Weight)

1. Bruce Hoyer (Next Edge Academy)
2. Lucas Wertman (Fargo BJJ)
3. Ben Neumann (Warrior’s Cove)
3. Melor Sturva (The Cellar)

———————————————————————————————

Masters’ White Belt (170-179.9 lbs.)

1. Greg Wolter (Black Arrow)
2. Tony Compton (Spartan Martial Arts)
3. Adrian Chiu (The Academy/Pedro Sauer)

Masters’ White Belt (200-224.9 lbs.)

1. Greg Weldon (Warrior’s Cove)
2. Richard Green (The Academy/Pedro Sauer)

Masters’ White Belt (Open Weight)

1. Richard Green (The Academy/Pedro Sauer)
2. Greg Wolter (Black Arrow)

Masters’ Blue Belt (Open Weight)

1. Kelvin McCrea (MY BJJ)

Masters’ Purple Belt (155-174.9 lbs.)

1. Andy Binsfield (Performance Compound)
2. (T-son) Si Douangmala (Leading Edge MMA)

Masters’ Purple Belt (200 lbs. & Over)

1. David Skora (M-Theory/Pedro Sauer)
2. Mike Lawrence (The Academy/Pedro Sauer)
3. Erik Nitchie (MNSU BJJ)

———————————————————————————————

———————————————————————————————

Kids Novice No-Gi (49.9 lbs. & Under)

1. Erik Dyrseth (Mario Roberto Jiu Jitsu Academy)
2. Madison Peters (The Academy/Pedro Sauer)

Kids’ Beginner No-Gi (49.9 lbs. & Under)

1. Declan Ahern (The Academy Elk River)
2. Amerey Lee (The Academy/Pedro Sauer)

Kids’ Beginner No-Gi (50-59.9 lbs.)

1. Zachary Weismann (M-Theory/Pedro Sauer)
2. Westyn Fenske (The Academy/Pedro Sauer)
3. Brayden Thompson (Gracie Humaita Winnipeg)
3. Cole Campbell

Kids’ Beginner No-Gi (60-69.9 lbs.)

1. Yirga Reminick (Golden Valley)
2. Brian Berg (The Academy/Pedro Sauer)
3. Ty Schmidt (Alliance)

Kids Beginner No-Gi (70-79.9 lbs.)

1. Aiden Migneault (The Academy Elk River)
2. Ty Schmidt (Alliance)

Kids Beginner No-Gi (115-129.9 lbs.)

1. Jack McManus (World Jiu Jitsu Academy)
2. Angelica Tello (Performance Compound)

Kids Advanced No-Gi (60-69.9 lbs.)

1. Neven Peterson (The GRIND)
2. Caden McManus (World Jiu Jitsu Academy)
3. Dylan Peters (The Academy/Pedro Sauer)

Kids Advanced No-Gi (70-79.9 lbs.)

1. Connor Warren (Minnesota Storm)
2. Jordon Zasada
3. Jayden Sorour (The Academy Elk River)

Kids Advanced No-Gi (80-89.9 lbs.)

1. Marcus Satterlee (Next Edge Academy)
2. Jayden Sorour (The Academy Elk River)

———————————————————————————————

Teens’ Advanced No-Gi (99.9 lbs. & Under)

1. Edwin Markey (The Academy Elk River)
2. Eli Bauer (The Academy Elk River)

———————————————————————————————

Women’s Beginner No-Gi (119.9 lbs. & Under)

1. Elizabeth Cesta (World Jiu Jitsu Academy)
2. Katrina Swymeler (Caio Terra/Avalon)
3. Abbie Poush (Caio Terra/Avalon)

Women’s Intermediate No-Gi (135-159.9 lbs.)

1. Linsey Williams (The Academy/Pedro Sauer)
2. Cassandra Alfveby (Next Level Combat/10th Planet)

Women’s Intermediate No-Gi (Open Weight)

1. Linsey Williams (The Academy/Pedro Sauer)
2. Cassandra Alfveby (Next Level Combat/10th Planet)

———————————————————————————————

Men’s Novice No-Gi (150-159.9 lbs.)

1. Perry Vongkiasone
2. Randy Phraviseth (Doc’s Team)
3. Jonathan Arellano (The Academy/Pedro Sauer)
3. Alexander Clifton (Fargo BJJ)

Men’s Novice No-Gi (170-179.9 lbs.)

1. Aaron Benesh
2. Jeremy Grabowska (Jitz Junkyz)

Men’s Novice No-Gi (Open Weight)

1. Michael Reed (Spartan Martial Arts)
2. Aaron Benesh

Men’s Beginner No-Gi (140-149.9 lbs.)

1. Holton Lubinski
2. David Lauthen (The Academy/Pedro Sauer)
3. Austyn Webber (Minnesota Top Team)
3. Austin Falkman (The Academy Elk River)

Men’s Beginner No-Gi (150-159.9 lbs.)

1. Matt Halverson (The Academy/Pedro Sauer)
2. Randy Phraviseth (Doc’s Team)

Men’s Beginner No-Gi (170-179.9 lbs.)

1. Justin Zahner (The Academy Elk River)
2. Brandon Krekelberg (Warrior’s Cove)
3. Zachary Hanson (American Top Team)
3. Jose Zeuntella-Ruiz (Combat Jiu Jitsu)

Men’s Beginner No-Gi (180-189.9 lbs.)

1. Angelo Fruci (Warrior’s Cove)
2. Michael Reed (Spartan Martial Arts)

Men’s Beginner No-Gi (190-199.9 lbs.)

1. Zack Cira
2. Greg Weldon (Warrior’s Cove)

Men’s Beginner No-Gi (200-224.9 lbs.)

1. Jake Schauer
2. Guy Garavaglia (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s Beginner No-Gi (225 lbs. & Over)

1. Travis Henn (Ironworks Training Center)
2. Erik Nitchie (MNSU BJJ)
3. Jake Schauer

Men’s Beginner No-Gi (Open Weight)

1. Zack Cira
2. Erik Nitchie (MNSU BJJ)
3. Travis Henn (Ironworks Training Center)
3. Austin Falkman (The Academy Elk River)

Men’s Intermediate No-Gi (140-149.9 lbs.)

1. Willie Budhram (The Academy/Pedro Sauer)
2. Wyatt Dutcher (The Academy/Pedro Sauer)
3. Sean Horton (Ironworks Training Center)
3. BJ Vang (The Academy/Pedro Sauer)

Men’s Intermediate No-Gi (150-159.9 lbs.)

1. Morgan Frazier (Leading Edge MMA)
2. Lucas Lundgren (Apex Jiu Jitsu/Pedro Sauer)
3. Wade Norton (Warrior’s Cove)

Men’s Intermediate No-Gi (160-169.9 lbs.)

1. Anthony McIntosh (The Academy/Pedro Sauer)
2. Jesse Poolaw (The Academy/Pedro Sauer)
3. Kelvin McCrea (MY BJJ)
3. Colton Zabel (Academy of Combat Arts)

Men’s Intermediate No-Gi (170-179.9 lbs.)

1. Robert Lee (Performance Compound)
2. Kuchlong Kuchlong (The Academy/Pedro Sauer)
3. Joseph Rhoades (First BJJ)
3. Christophe Velez (First BJJ)

Men’s Intermediate No-Gi (180-189.9 lbs.)

1. Cody Puls (United/Wamma/Leading Edge)
2. Jackson McVey (Warrior’s Cove)
3. Matt Campton (Aberdeen)

Men’s Intermediate No-Gi (Open Weight)

1. Ali Hyali (The Academy/Pedro Sauer)
2. Robert Lee (Performance Compound)
3. Kelvin McCrea (MY BJJ)
3. Jackson McVey (Warrior’s Cove)

Men’s Expert No-Gi (150-159.9 lbs.)

1. Dan Moret (The Academy/Pedro Sauer)
2. Marvin Blumer (Minnesota Militia)

Men’s Expert No-Gi (160-169.9 lbs.)

1. Kyle Lunde (Next Edge Academy)
2. Lucas Wertman (Fargo BJJ)
3. Andy Binsfield (Performance Compound)

Men’s Expert No-Gi (170-179.9 lbs.)

1. Andy Binsfield (Performance Compound)

Men’s Expert No-Gi (Open Weight)

1. Bruce Hoyer (Next Edge Academy)
2. Ben Neumann (Warrior’s Cove)
3. Devin Clark (Next Edge Academy)
3. Lucas Wertman (Fargo BJJ)

———————————————————————————————

Masters’ Beginner No-Gi (170-179.9 lbs.)

1. Greg Wolter (Black Arrow)
2. Joshua Wiss (MFC)

Masters’ Beginner No-Gi (Open Weight)

1. Greg Wolter (Black Arrow)
2. Joshua Wiss (MFC)

Masters’ Intermediate No-Gi (Open Weight)

1. Cody Puls (United/Wamma/Leading Edge)
2. Kelvin McCrea (MY BJJ)

Masters’ Expert No-Gi (200 lbs. & Over)

1. David Skora (M-Theory/Pedro Sauer)
2. Mike Lawrence (The Academy/Pedro Sauer)

Masters’ Expert No-Gi (Open Weight)

1. David Skora (M-Theory/Pedro Sauer)
2. Mike Lawrence (The Academy/Pedro Sauer)

———————————————————————————————

Directors’ No-Gi (155-174.9 lbs.)

1. Bob Kaumans
2. Lance Linderberg (The Academy Elk River)